Dünyanın en tüylü kızı aşkı bulduktan sonra yüzünü tıraş etti

Supatra Sasuphan adlı kız, 'kurtadam sendromu'yla dünyaya geldi. Ebeveynleri aşırı tüylenmeye sebep olan ve ender rastlanan bu durum yüzünden Supatra'nın zor bir hayatı olacağını düşündüler. Haklılardı. Kim olsa öyle düşünür, değil mi? Halbuki bu hikaye mutlu sonla bitiyor... 
 
Dünyanın en tüylü kızı aşkı bulduktan sonra yüzünü tıraş etti

Bangkok'ta yaşayan Supatra, 'kurtadam sendromu' olarak bilinen 'ambras sendromu' adlı genetik bir rahatsızlıkla dünyaya geldi. Durumu, Supatra'nın yüzü dahil olmak üzere tüm vücudunda aşırı tüylenmeye sebep oldu. Hatta 2010'da Guinness Rekorlar Kitabı'na, 'dünyanın en tüylü kızı' olarak girdi.

Kurtadam sendromu aslında oldukça seyrek görülen bir rahatsızlık: Ortaçağ'dan bu yana sadece bir avuç insan bu sendromla dünyaya gelmiş. Doktorlar tedavisini bulamıyor. Lazer epilasyon gibi tedaviler tüylenmeyi durdurması bir yana; tüylerin daha kalın ve çabuk büyümesine neden oluyor.

 

 

Supatra okulda 'maymun suratlı' olarak dalga geçilmesine rağmen sosyal hayattan uzaklaşmadı ve durumunu sevgiyle kabul etti. 

10 yaşındayken rekorlar kitabına girdiğinde şunları söylemişti:

"Kendimi kimseden farklı hissetmiyorum. Okulda bir sürü arkadaşım var. Hatta tüylü olmak beni özel kılıyor. Eskiden bana maymun suratlı diyen birkaç kişi vardı ama artık yapmıyorlar. Bu duruma çok alıştım, tüyleri pek hissedemiyorum, hiçbir şey hissetmiyorum. Umarım bir gün iyileşirim."  

 

 

Supatra'nın geleceği, doğduğu andan itibaren tehdit altındaydı. Nefes almasını sağlamak için iki operasyon geçirmek zorunda kaldı. Babası Sammreung, hissettiği endişe ve korkuyu şöyle anlatmıştı:

"Supatra doğduğu an durumunu öğrendik, daha önce bilmiyorduk. Burun delikleri 1 milimetre genişliğindeydi, çok sağlıklı değildi. İlk 3 ay nefes almasına yardımcı olmak için küvezde tutuldu. Hastanede toplam 10 ay kaldı. Onun için çok endişelendik. Komşular bebeğimizi ilk gördüğünde ne tür bir günah işlediğimi sordular. Onunla dalga geçen çocuklar yüzünden, kızımın büyüyünce ne tür zorluklarla karşılaşabileceğini çok düşündüm. Halbuki o kendi yaşıtları gibi, sıradan bir küçük kız. Sadece dişleri yavaş büyüyor ve pek iyi göremiyor. Bir gün iyileşeceğini umut ediyorum. Onun için elimizden gelen her şeyi yapacağız."

 

 

Supatra'nın Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesinin üzerinden neredeyse 10 yıl geçti. Ve artık yüzünü ve bedenini tıraş etmeye başladı. Üstelik hayatının aşkını buldu! 17 yaşındaki Supatra, evlendi ve sık sık Facebook'ta yeni hayatından fotoğraflar paylaşıyor.

Supatra'ya ve eşine iyi şanslar, kocaman mutluluklar diliyoruz!

Bu makaleye ifade bırak