Eğitimli erkekler şiddet uygulamaz mı?

Erkek şiddetinde sosyoekonomik durum, eğitim düzeyi gibi etkenler elbette önemli. Fakat “Sadece eğitimsiz ve ekonomik durumu kötü erkekler şiddet uygular” demek son derece yanlış. Eğitimli erkeklerin şiddet eğilimi de hiç azınmayacak ölçüde.
Eğitimli erkekler şiddet uygulamaz mı?

Güya en uygar yaratık insanoğlu ama kurtlar eşlerine saldırmıyorken, insan neden şiddet uyguluyor?

Geçtiğimiz her gün kadına şiddet haberleri artıyor. Özellikle son yıllarda korkunç şekilde çoğaldı. Erkeğin kadına şiddet uygulamak için hep bir bahanesi var. “Kıskandım, reddedildim, dışlandım” gibi gibi… Hatta dayak yemek için yemeğin tuzlu olması, gömleğin ütüsüz olması, temizliğin yapılmaması yeterli nedenler. Bana kalırsa erkek en çok kendini yetersiz gördüğünde şiddet uyguluyor.  Bu bir çeşit kompleks… Erkek, toplumdaki yetersizliğini ve öfkesini kadından çıkarıyor. Medyada da sık sık eğitimli ve modern görünüşlü erkeklerin kadın cinayetlerini görüyoruz.

 

 

Uzmanların yaptığı açıklamaları inceledim. Sanılanın aksine şiddet en fazla kırsal kesimde değil; kente göçmüş fakat şehir hayatına adapte olamamış erkeklerde görülüyor. Kentli kadınlar da eğitimli erkekler tarafından neredeyse aynı oranda şiddete maruz kalıyor ama sosyal yapısı nedeniyle bu şiddeti gizlemeyi seçiyor. Çünkü kentte yaşayan eğitimli ve çalışan kadın, şiddet gördüğünün açığa çıkmasını kendine yakıştıramıyor. Buna karşılık kırsal bölgede yaşayan kadın psikolojik ya da fiziki şiddeti dillendirmeyi ayıp bulmuyor.

Yapılan araştırmaları incelediğimde babası tarafından hem kendisine hem de annesine şiddet uygulanan ailede yetişen erkekler, yetişkin dönemlerinde şiddet eğilimi gösteriyor.

Unutmayalım şiddetin yaşı, eğitimi, köyü, kenti yok.  Çocuklarımızı sevgi dolu ortamda büyütmezsek,  şiddet gören çocuk büyür ve şiddet gösterir.

Büşra Özbelli

Instagram: www.instagram.com/ozbellibusra

Bu makaleye ifade bırak