Elon Musk kimdir? Elon Musk kaç yaşında?

Son yıllarda gündemden hiç düşmeyen Elon Musk kimdir? Elon Musk nereli? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elon Musk ile neden görüştü? İşte Elon Musk hakkında bilmeniz gereken her şey...
Elon Musk kimdir? Elon Musk kaç yaşında?

Elon Musk 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dünyaya gelmiş Amerikalı iş adamı, yatırımcı, mühendis, mucit ve girişimcidir. SpaceX firmasının kurucusu, CEO'su ve baş teknoloji yöneticisi olan Elon Musk ayrıca elektrikli otomobil üreten Tesla şirketinin ürün mimarı, yatırımcısı ve CEO'su, OpenAI'nin eşbaşkanı ve Neuralink'in kurucusu ve CEO'sudur. 

Bahsi geçen şirketlerin dışında Elon Musk, SolarCity'nin eski yöneticisi, Zip2'nin kurucu ortağı ve günümüzde PayPal olarak bilinen X.com'un kurucusudur.

 

Elon Musk'ın mal varlığı ne kadardır?

 

 

Ekim 2017 itibari ile Elon Musk'ın mal varlığının 20,8 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Elon Musk ayrıca Forbes dergisinin yayınladığı en zengin 400 Amerikalı arasında 21'inci sırada yer almaktadır. 

Forbes, Elon Musk'ı Mart 2016'da dünyadaki en zengin 80'inci kişi olarak sıralamış ve ayrıca Aralık 2016'da da dünyanın en güçlü 21'inci insanı olarak açıklamıştır.

Elon Musk, yöneticisi olduğu SolarCity, Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin amacını dünyayı ve insanlığı değiştirmek olduğunu söyler. Elon Musk'ın hedefleri arasında sürdürülebilir enerji ve tüketim sayesinde küresel ısınmanın etkilerini azaltmak ve Mars'ta bir koloni kurmak vardır.

Yaptığı işler dışında Elon Musk ayrıca Hyperloop adı verilen yüksek hızlı bir ulaşım sistemini ve VTOL adı verilen bir jet yakıtı türünü sunmuştur.

Elon Musk ayrıca 2017 yılında The Boring Company şirketinin konseptini duyurmuştur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Elon Musk ile neden görüştü?

8 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elon Musk ile görüştü.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Elon Musk ile yaptığı görüşmede yerli otomobil ve gelişen teknolojiler hakkında konuştuğu düşünülüyor.

Elon Musk, Madonna'ya küfreden Türk gencin yorumunu beğendi!

Elon Musk Mars'ta koloni mi kuracak? SpaceX firması nedir?

SpaceX firmasının kurucusu ve CEO'su Elon Musk, 2001 yılında Mars'a insan gönderme ve koloni kurma fikri ile geliştirilen Mars Oasis adlı bir projeyi duyurdu. Bu proje dünya çapında büyük ilgi gördü.

Bu projesini gerçekleştirmek isteyen Elon Musk Mayıs 2002 tarihinde SpaceX firmasını kurdu. SpaceX firması dünya yörüngesine gönderilen ilk özel uyduyu üreten firma olmuştur. 

2006 yılında SpaceX firması, Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi NASA ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na kargo taşımacılığı gerçekleştirmek için anlaşma imzalamıştır.

2012 yılında SpaceX firması, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ilk ticari uçuşunu gerçekleştirmek için Dragon adlı uydusunu uzaya göndermiştir.

SpaceX günümüzde dünyanın en büyük özel roket motoru üreten şirketidir.

2011 yılında Elon Musk, 10 ila 20 yıl içerisinde Mars'a insan gönderebilmeyi umduğunu ve 2040 yılı itibari ile Mars'ta 80 bin kişilik koloni kurmayı hedeflediğini açıkladı. 

Elon Musk 20222 yılında Mars'a insan göndermeyi planlıyor.

Elektrikli otomobil üreten Tesla şirketi nedir?

Elektrikli otomobil üreten Tesla şirleti 2003 yılında kurulmuştur. 2008'de yaşanan ekonomik kriz sonrası Elon Musk Telsa şirketinde liderliği devralmış ve Tesla Motors adı altında ilk elektrikli spor otomobili üretmiştir. 

Günümüzde Türkiye sokaklarında dahi görmeye başladığımız Tesla marka elektrikli otomobiller çok sayıda otomobil severin dikkatini çekiyor.

Elon Musk ve yapay zeka

Elon Musk'ın yapay zeka teknolojilerine oldukça önem verdiği biliniyor. Elon Musk yapay zeka teknolojisinin insanlık için bir tehdit olabileceğini de söylüyor. 

Elon Musk, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in yapay zekaya bakışını 'kıt' olarak değerlendiriyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcuBu makaleye ifade bırak