Erkeklerde orta yaş krizi nedir? Orta yaş krizi belirtileri nelerdir?

Kadınlarda ve erkeklerde görülen 'Orta Yaş Sendromu'nu sıklıkla duyuyoruz. Peki erkeklerde orta yaş sendromu nedir? Erkeklerde orta yaş sendromu ne anlama geliyor? İşte erkeklerde orta yaş sendromuna dair bilmeniz gerekenler...
Erkeklerde orta yaş krizi nedir? Orta yaş krizi belirtileri nelerdir?

Kadınlarda 35 yaşından sonra erkeklerde ise 40 yaşından sonra ortaya çıkan orta yaş sendromu hem psikolojik hem de fiziksel birtakım değişimler yaşanmasına sebep oluyor ve bu değişimler sonucunda kişiler bu sendromun etkilerini hayatlarında farklı şekillerde yaşıyor.

Erkeklerde orta yaş dönemi, kişiliğin oturduğu, hayatın düzene girdiği dönemde yaşanıyor. Ancak burada önemli bir detay söz konusu. Herkesin orta yaş krizi yaşayacağına dair kesin bir kural yok. Bazıları bu sendromu yaşamazken bazıları ise orta yaş krizinin stresli ve üzücü etkilerini yoğun bir şekilde yaşamakta.

Kıyaslama yapıldığında hayatını görece daha iyi yaşayan, daha erken sürede kariyerinde yol alan, iyi kazancı olan erkeklerin bu sendromu yakalanmaları daha olasıdır. Artık eskiden duyduğu heyecanı duymayan, hayallerinin birçoğunu gerçekleştirmiş olan bu erkekler genellikle 40-45 yaş aralığında boşluk duygusuna kapılıp gençlikteki enerjilerini sık sık hatırlayarak huzursuzluğa ve umutsuzluğa kendilerini sürüklemektedirler. 

Erkeklerde en başta beyin olmak üzere organların yaşlamaya başlaması da unutkanlık, yorulma ve dikkat dağınıklığı gibi şeylere yol açıyor. Yine bu dönemlerde cinsel performansta da gerileme söz konusudur. Cinsel performanstaki gerilemeden ötürü de kişilerde öfke ve özgüven eksikliği yaşanır. Erkeklerin orta yaş krizinde eşlerini aldatmaları ve daha heyecan verici aşklar peşinde koşmaları da bu yönden sürpriz değildir.

Bu makaleye ifade bırak