Facebook 'Erkekler çöptür' paylaşımı yapan kadın kullanıcıyı engelledi

Facebook, 'Erkekler çöptür' yazılı paylaşım yapan Kayla Avery adlı kadın kullanıcının profilini nefret söylemi ve şiddete teşvik kapsamında sildi.
Facebook 'Erkekler çöptür' paylaşımı yapan kadın kullanıcıyı engelledi

Bilmem fark ediyor musunuz ama 2017 yılında sosyal medyada ve özellikle Facebook'ta erkekleri aşağılayan paylaşımları daha sık görür olduk. 

İşte o paylaşımlardan birini hatta birkaçını yapan Kayla adlı kadın kullanıcı, Facebook'ta 10 defa erkekleri aşağılayan sözleri ve postları paylaştı.

Her defasında Facebook tarafından uyarılan kadının profili 'Erkekler çöptür' yazılı bir paylaşım da yaptıktan sonra kapatıldı.

Kayla Avery bunun üzerine facebookjailed.com adlı bir internet sitesi kurdu ve Facebook'un çifte standartlarını bu sitede yayınlamaya başladı.

Sosyal medyada başlayan #MeToo akımının ardından bçok sayıda kadın, erkeklere hakaret içeren paylaşımlar yaptı ve yapıyor. Bu profillerin birçoğu nefret söylemi sebebiyle Facebook tarafından donduruldu.

Facebook adına açıklama yapan bir firma yetkilisi, taciz ile ilgili hikayelerin ve öfkenin platform üzerinde paylaşımlarına izin verdiklerini ve bunun son derece önemli olduğunu fakat sadece cinsiyeti erkek diye herkese saldırır vaziyette paylaşımları hoş göremeyeceklerini söyledi.

Bir ya da birkaç kişinin işlediği kabahatten tüm topluluk sorumlu tutulamaz. Tabiki taciz hoş görülür bir şey değil ama erkekler de yürüyen taciz makinesi değil.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak