Facebook çocukları erken yaşta platforma bağlamayı planlıyor

Dev sosyal medya sitesi Facebook, küçücük çocukları ağaç yaşken eğilir felsefesinden hareketle kendisine bağlayacak yeni dijital fikirler geliştiriyor. İşte bunlardan birisi de Messenger Kids.
Facebook çocukları erken yaşta platforma bağlamayı planlıyor

Facebook, geçtiğimiz günlerde 6 ila 12 yaş aralığındaki kullanıcıları hedef alan Messenger Kids adlı uygulamasını duyurdu. Uygulamanın amacı çocuk kullanıcıların güvenli bir ortamda sosyal medyayı kullanabilmeleri. 

Ebeveynler bu uygulamayı indirerek yavrucakları için profil oluşturabiliyor ve arkadaş listesini belirleyebiliyor. Bununla aramız kötü, onunla konuşmuyorum, bu arkadaşını hiç beğenmiyorum düşünceleri ile oluşturulacak arkadaş listesi ciddi tartışmalara yol açacak gibi görünüyor.

Genç yaştaki birçok kullanıcı Facebook hesaplarını donduruyor ya da aktif biçimde kullanmıyor. Gençler bunun yerine Snapchat ve Instagram gibi uygulamaları kullanmayı tercih ediyor. Bu sebeple daha gençlik dönemine girmemiş çocukları hedefleyen Facebook, gelecekteki kullanıcı sayısını garanti altına almak istiyor.

Fakat profili, arkadaş listesi ve daha birçok şeyi evebeynleri tarafından belirlenecek olan çocuklar böyle bir uygulamayı kullanma konusunda ne denli hevesli olacak?

Ayrıca bu yaştaki çocuklar, uygunsuz içeriklere de maruz kalabilir. Fakat Facebook, bunun önüne geçmek için cinsellik ve şiddet içeren paylaşımları filtreleyecek bir algoritma geliştirdi.

Kullanıcı 13 yaşına girdiği zaman otomatik olarak Facebook platformuna yönlendirilecek. 

Muhtelemen 12 ve 13 yaş arasında kalan arkadaş topluluklarında bu durumlar ciddi alay konusu olacak.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak