Falcon Heavy'nin Mars'a ulaşamayacak olması başarısızlık sayılır mı?

SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk, dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy'i, elektrikli otomobil Tesla Roadster ile test amaçlı uzaya fırlatma girimi başarılı olmuş ve fırlatma esnasında bir sorun yaşanmamıştı. Fırlatılan roket ve elektrikli otomobilin Mars'a ulaşması hedeflenirken Musk, roketin gerekenden biraz fazla ateşlenmesi sonucu bu hedeflerine ulaşamayacaklarını belirtti.

Falcon Heavy'nin Mars'a ulaşamayacak olması başarısızlık sayılır mı?

Musk'ın açıklamasına göre roketle beraber fırlatılan otomobilin, Mars ve Jüpiter'in arasında kalan asteroid kuşağına doğru yol aldığı hesaplandı. 

Roketin, gerekli ateşlemeden biraz daha fazla ateşlenmesi sonucunda başka bir rotaya girdiğini söyleyen Musk'ın Tesla'sı şu anda uzay boşluğunda ilerliyor ve herhangi bir uzay cismine çarpması beklenmiyor.

Deneyi canlı canlı izleyen insanların heyecanını anlatmaya kelimeler yetmez. Uzay ve bilim meraklıları için bu girişimin yapılması ve otomobilin sorunsuz şekilde uzaya fırlatılması bile yeterince büyük bir olay. Birçok kişi bunun bir dönüm noktası olduğunu ve tarihe tanıklık ettiklerini düşünüyor.

Bu yüzden otomobili Mars'a ulaştırma hedefinin gerçekleşmeyecek olması onlar için bir başarısızlık anlamına gelmiyor.

Zaten deneylerin çoğunun da ilk seferde değil, zamanla ve deneye deneye amacına ulaştığını düşünürsek mantıklı olan bu.

Tesla'yı Mars'a ulaştırmak için Elon Musk başka denemeler de yapabilir. Bunun için onlarca Tesla feda edebileceğini söylemek yanlış olmaz.

Falcon Heavy'nin başarısız olduğunu söylemek insanın içini acıtıyor. Bu yüzden "başarısız" kelimesi yerine "hedefine ulaşamadı" demek biraz daha iç rahatlatıcı.

 

turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak