Gelmiş geçmiş en zengin 20 oyuncu

Bazı filmler ise sadece senaryo veya oyunculukla değil, 'bütçe' ve 'hasılat' rakamlarındaki sıfırların sayısıyla da şaşırtıyor. Tabii ki herkese emeğinin karşılığı ödenmeli, ancak bazı aktörler diğerlerine oranla çok daha fazla para kazanıyor...  

Gelmiş geçmiş en zengin 20 oyuncu

Gelmiş geçmiş en zengin 20 oyuncu
Bazı filmler ise sadece senaryo veya oyunculukla değil, 'bütçe' ve 'hasılat' rakamlarındaki sıfırların sayısıyla da şaşırtıyor. Tabii ki herkese emeğinin karşılığı ödenmeli, ancak bazı aktörler diğerlerine oranla çok daha fazla para kazanıyor...  

20. Robert Downey Jr.— 250 milyon dolar

20. Robert Downey Jr.— 250 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: Gothika, Kiss Kiss Bang Bang, Sherlock Holmes, Iron Man, Avengers

Robert Downey Jr, neredeyse her yıl Forbes'ın 'en çok para kazanan aktörler' listesinde yer alıyor.
 

19- Mia Wasikowska — 275 milyon dolar

19- Mia Wasikowska — 275 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: Alice in Wonderland, Alice Through the Looking Glass, Crimson Peak, Maps to the Stars.

Alice in Wonderland dünya çapında 1 milyar dolar hasılat yaptı. Bu da haliyle Mia'nın epey para kazanmasına yol açtı. Hisselere yatırıp yapan ünlü oyuncu, servetine servet katmayı sürdürüyor.
 

18- Olsen Kardeşler — 300 milyon dolar

18- Olsen Kardeşler — 300 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: Passport to Paris, It Takes Two, New York Minute.

Bir süredir oyunculuktan kazanç sağlayamayan Olsen Kardeşler, ürettikleri ve sattıkları kendi kozmetik zincirleri sayesinde maddi olarak büyük bir konfor sürüyorlar.

17. Will Smith — 300 milyon dolar

17. Will Smith — 300 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: Bad Boys, Men in Black, Wild Wild West, I Am Legend.

Will Smith inanılmaz bir aktörlük yeteneğine sahip ve gayet de yüksek profilli... 10 yıl önce bile 10 başarılı filmi vardı ve bunlar Amerika'da 100 milyon dolardan fazla hasılat elde etmişti. Will son olarak Netflix ile anlaştı. Muhtemelen bu anlaşma sayesinde de servetine servet katacak.
 

16. Arnold Schwarzenegger — 300 milyon dolar

16. Arnold Schwarzenegger — 300 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: Conan the Barbarian, Terminator, The Expendables. 

Arnold'un kim olduğunu anlatmamıza gerek yok herhalde... Kendisi karizmanın vücut bulmuş hali! Sadece oyuncu değil; aynı zamanda başarılı bir iş adamı ve politikacı. Kariyerine ara vermek maddi gelirine biraz ket vurmuş gibi görünse de, 300 milyon dolar da fena para değil yani! 

15. Jessica Alba — 340 milyon dolar

15. Jessica Alba — 340 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: Sin City, Fantastic Four, Mechanic: Resurrection.

Sinema kariyerinden ziyade bu aralar özel hayatıyla ilgilenmeyi tercih eden Jessica Alba, aynı zamanda çok başarılı bir kozmetik markasının kurucusu. Bu şirketteki payı 200-250 milyon dolar arasında. 

14. Jackie Chan — 350 milyon dolar

14. Jackie Chan — 350 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: (oyuncu ve yönetmen olarak): Rumble in the Bronx, Rush Hour, Kung Fu Panda (he has more than 100 movies in total).

Dövüş sanatları gurusu ve Onursal Oscar sahibi Jackie Chan, filmlerinin hemen hepsinden çok iyi para kazandı. 2017'de Çin ustaları tarafından özel olarak üretilen pahalı bir yat satın aldı. Chan, bu yata boşa para harcamadığını, filmlerinde 'dekor' olarak kullanacağını söyledi.
 

13. Adam Sandler — 350 milyon dolar

13. Adam Sandler — 350 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: (oyuncu ve yönetmen olarak): Happy Gilmore, Billy Madison, Click, Just Go With It, Grown Ups.

Kırmızı halılarda şortla yürümeyi seven Adam Sandler, Hollywood'un en zengin aktörlerinden biri. Son filmleri pek gişe yapamadı ama Sandler'ın maddi durumu Netflix anlaşmaları dolayısıyla gayet iyi gidiyor.

12. Keanu Reeves — 350 milyon dolar

12. Keanu Reeves — 350 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: Point Break, Johnny Mnemonic, The Matrix, Constantine, The Lake House, John Wick.

Reeves’in biyografisine şöyle bir bakarsanız bir sürü önemli rol üstlendiğini görürsünüz. Maddi başarısının sırrı ise çok basit: Hepimiz gibi sıradan bir hayat sürüyor... İnanılmaz lüks yatlar, efsane villalar almıyor. Parasını cebinde tutuyor. Ama büyük bir kısmını da derneklere bağışlıyor.
 

11. Clint Eastwood — 370 milyon dolar

11. Clint Eastwood — 370 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: (oyuncu ve yönetmen olarak): Dirty Harry, The Good, the Bad and the Ugly, A Fistful of Dollars, Million Dollar Baby, Gran Torino, Sully.

Anneannelerimizin, annelerimizin ve hatta bizim jenerasyonun da en bayıldığı oyunculardan biri o... Üç kuşağın kadınları, onun kovboy filmlerini izleyerek büyüdü. Western, aksiyon ve dramalar ondan sorulur! Yönetmenlik yeteneğini de konuşturan Clint Eastwood hayatının her döneminde bolluk içinde yaşamadı ama 4 Oscar kazandı.

10. Sylvester Stallone — 400 milyon dolar

10. Sylvester Stallone — 400 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: (oyuncu ve yönetmen olarak): Rocky, Rambo, The Expendables, Guardians of the Galaxy, Judge Dredd.

Stallone hayranlarına göre dünyanın en iyi boksörü o! Ve aynı zamanda Arnold Schwarzenegger'ın en büyük rakibi... Stallone evladiyeliğini yönetmenlik ve oyunculuk sayesinde yaptı ama hala Arnold Schwarzenegger ile yarıştırılıyor :)) 
 

9. Bill Cosby — 400 milyon dolar

9. Bill Cosby — 400 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: I Spy, The Cosby Show, Jack, Cosby.

1960'lı yıllarda bir dizide rol alan ilk siyahi aktördü Bill Cosby. 'I Spy'da muhtemelen diskografisinin en başarılı rolünü canlandırdı. Kendi yapım şirketini kuran Cosby hala milyon dolarlar kazanıyor. Ancak son günlerde bir kadını taciz etmekle suçlanması, saygınlığını ve finansal durumunu etkilemiş olmalı... 

8. Jack Nicholson — 400 milyon dolar

8. Jack Nicholson — 400 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: One Flew Over the Cuckoo’s Nest, The Shining, Batman, As Good as It Gets, The Bucket List.

Muazzam karizması ve 3 Oscar ödülüne rağmen Jack Nicholson 'en zengin aktör' değil. Son yıllarda kamera önüne geçmeyi pek tercih etmiyor çünkü. Nicholson'ın son günlerde ne yaptığını Hollywood dahil kimsecikler bilmiyor. Ne davetlere katılıyor, ne de bir yerde görülüyor...
 

7. Tyler Perry — 400 milyon dolar

7. Tyler Perry — 400 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: (oyuncu ve yönetmen olarak): Diary of a Mad Black Woman, Daddy’s Little Girls, Why Did I Get Married?, For Colored Girls.

Tyler Perry senaryo yazıyor, yönetmenlik yapıyor ve sık sık başrollerde rol alıyor. Çok yönlülüğü sayesinde yüksek bütçeli filmlerde en yüksek ücreti alan oyuncu hep o oluyor... Böyle böyle milyon dolarlar kazandı ve kendi medya cumhuriyetini kurdu. 
 

6. Mel Gibson — 400 milyon dolar

6. Mel Gibson — 400 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: (oyuncu ve yönetmen olarak): Mad Max, Lethal Weapon, Maverick, Braveheart, What Women Want, Hacksaw Ridge.

İlk filmlerinden biri olan Mad Max mükemmel bir başarı elde etmişti: 100 milyon dolar gişe, 350 milyon dolar hasılat! O günden sonra Mel Gibson'ın kariyeri ve kazancı yükselişe geçti. Aktör para harcamayı sevenlerden... Pasifik Okyanusu'nda 15 milyon dolara satın aldığı, kendine ait bir adası var! 
 

5. Johnny Depp — 440 milyon dolar

5. Johnny Depp — 440 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: Donnie Brasco, Pirates of the Caribbean, The Tourist, Charlie and the Chocolate Factory, Alice in Wonderland.

1984 yılındaki 'A Nightmare on Elm Street' filmiyle sinema hayatına giren Johnny Depp 25 yıl sonra 'The Hatter' ve 'Jack Sparrow' rolleriyle 100 milyon dolar kazandı. Totalde bakacak olursak Johnny Depp'li filmlerin dünya çapında 8 milyar dolar hasılat yaptığını görüyoruz. 
 

4. Tom Hanks — 470 milyon dolar

4. Tom Hanks — 470 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: (oyuncu ve yönetmen olarak): Philadelphia, Forrest Gump, Saving Private Ryan, The Da Vinci Code, Bridge of Spies, Sully.

1990'lı yılların sonunda Tom Hanks 5-6 tane kült filmde rol aldı. 2 Oscar kazandıktan sonra kendi projelerinin prodüksiyonunu da yapmaya başladı. 
 


3. Tom Cruise — 480 milyon dolar

<br />
3. Tom Cruise &mdash; 480 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: (oyuncu ve yönetmen olarak):  Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles, Jerry Maguire, Mission: Impossible, Vanilla Sky, The Last Samurai, Valkyrie.

Asla yaşlanmayan adam Tom Cruise, sık sık maddi durumuyla ilgili konularla gündeme geliyor. Dedikodulara göre kazandığı paranın bir kısmını Scientology Tarikatı'na bağışlıyormuş...  

2. Shah Rukh Khan — 550 milyon dolar

2. Shah Rukh Khan &mdash; 550 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: (oyuncu ve yönetmen olarak): The Big-Hearted Will Take Away the Bride, The Heart Is Crazy, Chennai Express, Trust me, I Am Here, Veer-Zaara.

Bollywood'un kralı olarak bilinen Shah Rukh Khan sinema kariyerine 1990'lı yıllarda başladı ve o günden bugüne 50'den fazla yapımda görev aldı. Ancak aktörün tek geçim kaynağı filmler değil. Pepsi ve Nokia gibi ünlü markaların reklam kampanyalarında da yer alıyor. Khan'ın ayrıca kendine ait bir yapım şirketi var. Kriket takımı Indian Premier League'in de sahibi.
 

1. Jerry Seinfeld — 860 milyon dolar

1. Jerry Seinfeld &mdash; 860 milyon dolar
Maddi açıdan en başarılı filmleri: Seinfeld, Curb Your Enthusiasm, Louie, 30 Rock.

1970'lerin New York'unda, kulüplerde stand-up yaparak kariyerine başlayan Jerry Seinfeld, 1989 yılında ünlü 'Seinfeld' dizisini yarattı. 9 sezon süren efsane dizinin finalini tam 75 milyon kişi izledi! Son sezonda aktör her bölümden 1 milyon dolar kazanmıştı. Jerry Seinfeld'in diğer projeleri de tuttu. 
Bu makaleye ifade bırak