Gençliğinde hızlı yaşayan kanguru, eklem hastalığı için buz tedavisi görüyor

New York'taki Bronx Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan Dave adlı kanguru, artık 15 yaşında ve tecrübeli bir kanguru olarak hayatına devam ediyor. İlerleyen yaşı ve hareketli bir kanguru olması sebebiyle kesecikleri deforme olan ve sert eklemleri ağrıyan kanguruya kriyoterapi tedavisi yapılıyor.

Gençliğinde hızlı yaşayan kanguru, eklem hastalığı için buz tedavisi görüyor

Eklem ağrısı çeken insanlarda kullanılan kriyoterapi, yani buz (dondurma) tedavisi, yüksek teknoloji sayesinde üretilmiş alternatif bir tedavi türüdür. Nasır ve eklem ağrıları gibi hastalıklarda insanlara kolayca uygulanan ve kısa sürede sonuç alınan kriyoterapi, şimdi yaşlı kanguru Dave'e çare olacak.

Hayvanat bahçesi direktörü Jim Breheny, yaklaşık 15 yaşında olan ve kesecikleri zarar görmüş, eklemleri ağrı içerisinde olan Dave'in düşük sıcaklıklı kriyoterapi tedavisine alındığını buz banyoları yerine kullanılan teknolojik bir tedavi türü olduğunu söyledi.

Breheny, tedavinin alışılmadık olduğunu ancak hayvanat bahçelerindeki 7000'den fazla farklı hayvanı tedavi etmek için 200 tıp uzmanları olduğunu ve doğru kararı verdiklerine inandığını belirtti.

Eklem hastalığına sebep olan yaşlılık ve vücudu zorlayan akrobatik hareketler, hem insanları hem de hayvanları zorlayabiliyor. Kanguru Dave'in de gençliği boyunca bol bol ordan oraya zıpladığını, kuyruğundan destek alarak çift ayakla tekme atmalı kavgalara karıştığını tahmin etmek zor değil. En nihayetinde köpeği kafa kola alıp köpeğin sahibinden yumruk yiyen bir türün mensubu. Yani çılgınlık had safhada.

 

 

Dave'in bu tedavi süreci Animal Planet'in son sezonunda da yayınlanacak. Kanguru Dave'e acil şifalar dileyip artık daha sakin bir hayata yelken açmasını öneriyoruz.

 

turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak