Okul başarısının etkisi azaldı

2010’dan itibaren uygulanacak iki aşamalı yeni yükseköğretime geçiş sisteminde sınav ve öğrencilerin okuldaki başarısını gösteren ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının (AOBP) en küçük ve en büyük değerleri birbirlerine eşitlendi


ANKARA Milliyet

Okul başarısının etkisi azaldı

2010’dan itibaren uygulanacak iki aşamalı yeni yükseköğretime geçiş sisteminde sınav ve öğrencilerin okuldaki başarısını gösteren ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının (AOBP) en küçük ve en büyük değerleri birbirlerine eşitlendi. En küçük değer 100, en büyük değer 500 olarak sabitlendi. Bu yolla, okulların öğrenci ve kurum başarısını artırmak için “not şişirmesinin” önüne geçilmesi planlanıyor.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan, “Yeni sistemde AOBP’nin yerleştirme puanına etkisi yüzde 13.05 olacak. Okul başarısının etkisi 2009’a göre 2010’da azaldı” dedi. Yarımağan, meslek liselerinden meslek yüksekokullarına yapılan sınavsız geçiş uygulamasının 2010’da yasal bir düzenleme yapılarak kaldırılabileceğini söyledi.
Dün düzenlediği basın toplantısında adayların tedirgin olmamasını isteyen, soruların geçen yıla göre daha zor olmayacağını söyleyen ve “Tüm programları herkes tercih edebilecek” diyen Yarımağan’ın verdiği bilgiye göre, yeni sistem şöyle: 

Birinci aşama YGS
-  Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), nisanın ilk yarısında yapılacak. 40 Türkçe, 40 Temel Matematik, 40 Sosyal Bilimler, 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 soru bulunacak. YGS, 2009-ÖSS’deki ilk 4 test ile aynı nitelikte olacak. Tek soru kitapçığı ve tek cevap kâğıdı bulunacak. Sınav süresi 160 dakika.
-  YGS’den alınacak Taban-1 puanı ile önlisans, açıköğretim fakültesi, Taban-3 puanı ile lisans programları tercih edilecek. Taban-2 puanı ile Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) katılma hakkı elde edilecek. Soruların büyük kısmı 9. sınıf ve öncesinde okutulan dersleri kapsayacak.

İkinci aşama LYS
-  Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), haziranın ikinci yarısında cumartesi, pazar veya cumartesi-pazar oturumu şeklinde yapılacak. Beş LYS sınavı şöyle:
-  Matematik: 50 matematik, 30 geometri (8’i analitik geometri) toplam 80 soru yöneltilecek. Matematik testi için 75, geometri testi için 45 dakika süre verilecek. 
-  Fen Bilimleri: 30 fizik, 30 kimya, 30 biyoloji toplam 90 soru olacak. Test süreleri 45’er dakika. Edebiyat, Coğrafya: 56 Türk dili ve edebiyatı, 24 Coğrafya-1, toplam 80 soru yöneltilecek. Türk dili ve edebiyatı testi 85 dakika, Coğrafya-1 testi 35 dakika olacak. 
-  Sosyal Bilimler: 44 Tarih, 16 Coğrafya-2, 30 Felsefe sorusu bulunacak. Tarih testi için 65, Coğrafya-2 testi için 25, felsefe testi için 45 dakika verilecek. Felsefe testinde 10 psikoloji, 10 sosyoloji, 10 mantık sorusu olacak.
-  Yabancı Dil: İngilizce, Almanca ve Fransızca için 80’er soru bulunacak. Sınav 120 dakika.

11 puan türü
-  LYS’de puan türleri, 2009-ÖSS’ye oranla şöyle kullanılacak:
-  SAY-2 yerine kullanılacak MF-1 matematik ağırlıklı temel bilim programlara, MF-2 fen ağırlıklı temel bilim programlara, MF-3 sağlık bilimleri programlara, MF-4 mühendislik ve teknik programlara yerleştirmede kullanılacak.
-  EA-2 yerine kullanıcak TM-1 puan türünde matematik testinin, TM-2 puan türünde matematik ile Türkçe-edebiyat testinin, TM-3 puan türünde Türkçe-edebiyat testinin ağırlığı daha fazla olacak.
-  SÖZ-2 yerine kullanılacak TS-1 sosyal programlar için, TS-2 Türkçe-edebiyat ve tarih programlarına yerleştirmede kullanılacak.
-  DİL yerine kullanılacak DİL-1 puan türü İngilizce, Almanca, Fransızca yabancı dil programlarına yerleştirmede, DİL-2 puan türü bu üç dil dışındaki programlara yerleştirmede kullanılacak.
-  LYS’de puanların en büyüğü 500, en küçüğü 100 olacak. LYS’de hesaplanacak Taban Puan-3 ile lisans programlarını tercih etme hakkı elde edilecek. 
-  LYS, YGS ve AOBP puanlarının en büyük değeri 500 olduğu için, yerleştirme puanının en büyük değeri 500 + (0,15 x 500) = 575 olacak.
Meslek lisesi ve öğretmen lisesi çıkışlı adaylar kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanlarına eklenecek ek puan (0,06 x AOBP) olarak hesaplanacak.

 

Meslek lisesi avantajı
-  Sağlık meslek lisesi çıkışlılar 4 yıllık eğitim veren lisans programı hemşirelik yüksekokuluna ek puanla yerleştirilirken, SAY-1 puanına karşılık gelen YGS veya ikinci sınav olan LYS’den aldıkları MF puanı değerlendirilecek. Yerleştirme, YGS veya LYS puanlarının en büyüğüyle yapılacak. 
-  Mühendislik programına yerleşmek isteyen meslek liseli, LYS’ye girip MF sorularını yanıtlayacak. Birinci sınav puanıyla mühendisliklere girilemeyecek. 
-  Adaylar MF-4 puanıyla mühendislikler, MF-3 puanıyla tıp fakülteleri ve eczacılık, MF-2 puanıyla fizik, kimya, biyoloji bölümleri, TM-1 puanıyla işletme, muhasebe, iktisat, TS-1 puanıyla coğrafya, TS-2 puanıyla Türkçe-edebiyat bölümlerini tercih edebilecek.
-  Birinci sınavdaki testlerin ikinci aşama puanlarını etkilemesi yabancı dil puanları hariç yüzde 40 olacak. Yabancı dil puanlarında da birinde yüzde 50, birinde yüzde 35 olarak gerçekleşecek.

AOBP nasıl değişti?
-  AOBP değer aralığı 50-100 yerine 100-500 olacak. YGS ve LYS’de en küçük puanların 100, en büyük puanların 500’e sabitlendiğini belirten Yarımağan,“AOBP’lerin yerleştirme puanına etkisi 16.67’ydi. Yeni sistemde bu oran yüzde 13.05 olacak. Okul başarısının etkisi 2009’a göre 2010’da azaldı” dedi.
Yarımağan, YÖK’ten gönderilen bir açıklamayı da okuyarak, meslek liselerinden meslek yüksekokullarına yapılan sınavsız geçişin kaldırılabilmesi için yasal düzenleme gerektiğini söyledi. Yarımağan, açıklamada, yasa değişikliği gerçekleşirse 2010’da sınavsız geçişin kalkabileceği yönünde ifadeler yer aldığını kaydetti.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: