Eski rektörler ve profesörler sanık

1454 sayfalık iddianamenin bir numaralı sanığı Prof. Yalçın Küçük. İkinci sırada ise Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Haberal var. Sanıklar arasında eski rektörler Prof. Mustafa Yurtkuran, Fatih Hilmioğlu, eski Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin ve Türk Metal Sendikası eski Başkanı Mustafa Özbek de var


Eski rektörler ve profesörler sanık

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 35’i tutuklu 52 sanık hakkında hazırlanan ‘3. Ergenekon İddianamesi’ni kabul etti. 1454 sayfalık iddianamenin bir numaralı sanığı Prof. Dr. Yalçın Küçük oldu. İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edilen Küçük ile eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, örgüt yöneticisi olmakla suçlandı.
Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan “mağdur” olarak iddianameye girerken, soruşturma sırasında evi aranan Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu sanıklar arasında yer almadı. İlk duruşma 7 Eylül’de yapılacak. Sanıklara toplamda 17 farklı suç isnat edildi.

İncelemesi tamamlandı
12 Haziran 2007’de Ümraniye’de bir evde el bombalarının ele geçirilmesiyle ilgili olarak başlatılan ve ‘derinleştirilen’ soruşturmayla ilgili olarak hazırlanan 3. iddianamenin incelemesi tamamlandı.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 1454 sayfadan oluşan iddianameyi kabul etmesinin ardından 35’i tutuklu 52 sanık hakkında daha dava açılmış oldu.
Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Türk Metal Sendikası eski Başkanı Mustafa Özbek, eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Abbas Yurtkuran, eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ferit Bernay, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu, Prof. Dr. Erol Manisalı, eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Muhittin Erdal Şenel ve Yarbay Mustafa Dönmez de sanıklar arasında yer aldı.

Kanadoğlu sanık değil
Kendilerine suikast düzenleneceği iddia edilen Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan ve Sivas Ermeni cemaati önderi Minas Durmazgüler “mağdur”, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kazım Genç de “müşteki” olarak iddianamede yer aldı. Ankara’daki evi aranan Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ise sanıkların arasında yer almadı.
Sanıklara “silahlı terör örgütü kurma veya yönetme”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs etme”nin de aralarında bulunduğu 17 farklı suçlama yöneltildi.

İşte suçlamalar
İddianamede sanıklara yönelik suçlamalar şöyle sıralandı: “Yasaklanan gizli bilgileri temin etme”, “bıçak veya diğer aletleri izinsiz olarak satma, satın alma taşıma veya bulundurma”, “devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma”, “devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme”, “hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek”, “pek az sayıda mermi bulundurma veya taşıma”, “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma”, “sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması”, “silahlı terör örgütü kurma veya yönetme”, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme”, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Örgüte bilerek isteyerek yardım etme”, “özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek” ve “özel hayatın gizliliğini ihlal etmek.”

 

İddianamede yer alan 52 isim
İddianamede sanıkların ismi şöyle sıralandı:
Mehmet Haberal, Yalçın Küçük, Halil Kemal Gürüz, Mustafa Koç, Ersin Gönenci, Oğuz Bulut, İbrahim Şahin, Mustafa Özbek, Mustafa Levent Göktaş, Taylan Özgür Kırmızı, Mustafa Abbas Yurtkuran, Ünal İnanç, Muhterem Bağcı, Hüdayi Ünlüer, Fatih Hilmioğlu, İlhan Bulayır, Errar Atik, Fahri Kepek, İlyas Çınar, Oğuzhan Sağıroğlu, Erdal Şahin, Engin Aydın, Erbay Çolakoğlu, Cengiz Köylü, Cihandar Hasanhanoğlu, Muhammed Sarıkaya, Fatma Cengiz, Yaşar Oğuz Şahin, Muhittin Erdal Şenel, Mehmet Koral, Tuncer Kılınç, Münür Kemal Yavuz, Hasan Ataman Yıldırım, Hüseyin Vural, Mustafa Dönmez, Murat Eke, Cihan Arık, Ali Oktay Şahbaz, Onur Özdemir, Emre Baltacı, Melih Yüksel, Servet Kaynak, Fahri Süslü, Kemalettin Balcı, Bülent Güngördü, Murat Çavdar, Mehmet Dalagan, Ayhan Atabek, Kenan Temur, Erol Manisalı, Mustafa Hüseyin Buzoğlu.


2 kişiye tahliye
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, üçüncü “Ergenekon” iddianamesinde tutuklu sanık olarak yer alan eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ferit Bernay ile Muhterem Bağcı’nın tahliyelerini kararlaştırdı. Böylece 52 sanıklı üçüncü Ergenekon iddianamesi davası kapsamında tutuklu bulunanların sayısı 37’den 35’e düştü.

 


‘Küçük ve Haberal örgüt yöneticisi’
Sanıklara isnat edilen suçlamalar ve istenen cezalar şöyle:
Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz: (Tutuksuz) Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme. 18,5 ile 35,5 yıl arasında hapis.
Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç: (Tutuksuz) Silahlı terör örgütüne üye olma, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma, çalma. 25 ile 49 yıl arasında hapis.
Emekli Orgeneral Münür Kemal Yavuz: (Tutuksuz) Silahlı terör örgütüne üye olma, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme. 12 yıldan 27 yıla kadar hapis.
Eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin (Tutuklu): TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, Türkiye Cumhuriyeti  Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek. 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 30,5 ile 61 yıl arasında hapis.
Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal: (Hastanede tedavi altında-tutuklu) TBMM ve Hükümet’i ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme. 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapis.
Prof. Dr. Yalçın Küçük: (Tutuksuz) TBMM ve Hükümet’i ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs. 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15.5 yıldan 27 yıla kadar hapis.
İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı: (Tutuksuz) TBMM ve hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek. 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 8 yıldan 20 yıla kadar hapis.
Yarbay Mustafa Dönmez: (Tutuklu) TBMM ve Hükümet’i ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma, sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması, bıçak veya diğer aletleri izinsiz olarak satma, satın alma, taşıma veya bulundurma, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme, açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek. 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 46,5 yıldan 91 yıla kadar hapis.
Eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek: (Tutuklu) Silahlı terör örgütüne üye olma, açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek. 11,5 yıldan 31,5 yıla kadar hapis.
-  Sanık eski rektörlere benzer suçlar isnat edildi. İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi eski  Rektörü Prof. Dr. Rıza Ferit Bernay ile Uludağ Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran’ın “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme ve  Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından yargılanmaları istendi. Bu isimlerden Hilmioğlu’na yönelik suçlamalar arasında “hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme” de yer aldı.


 Ergenekon 3. iddianamesinin tam metni

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: