Hasip Kaplan

 • İsim
  : Hasip
 • Soyad
  : Kaplan
 • Mesleği
  : Siyasetçi
 • Doğum Tarihi
  : 01.01.1954
  1954-01-01
 • Uyruğu
  : Türkiye
BİYOGRAFİSİ

Kürt kökenli Türk siyasetçi ve avukat.
 
İdil (Hezex)'in Harapşeref Köyü'nde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Uluslararası Hukuk Uzmanı olarak çalıştı. Türkiye Barolar Birliği Delegeliği yaptı. İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'nde Uluslararası Hukuk dersleri verdi. Avrupa Hukukçular Birliği'nin Türkiye Üyesi oldu. Birçok dernek ve vakfın üyeliğinde bulundu. Hukuk dergisi, Esmer dergisi ve Gündem gazetesi yazarı olup, yurtiçi ve yurtdışında bir dizi konferansa katıldı.
 
22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Bin Umut Adayları olarak Şırnak'tan bağımsız milletvekili seçilmiştir. Daha sonra TBMM'de DTP grubunu oluşturmuşturlar.TBMM XXIII. Dönem BDP Şırnak Milletvekilliği, Plân ve Bütçe Komisyonu üyeliği yapmıştır.
 
12 Haziran 2011 genel seçimlerinde BDP'nin desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'ndan Şırnak'ta bağımsız aday olarak gösterilmiş, yaklaşık %30 oy oranıyla (39,434 oy) XXIV. Dönem TBMM Şırnak milletvekili olarak seçilmiştir. Ayrıca Hasip Kaplan 5 Temmuz 2011 tarihi itibariyle Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili olmuştur.
 
Dört kitabı yayınlanan ve ana dili Kürtçe olan Hasip Kaplan, iyi derecede Fransızca ve orta düzeyde Arapça bilmektedir; evli ve 2 çocuk babasıdır.
 
Kitapları
İstanbul'dan Botan'a 'Olağanüstü' Belge Notları (1992)
Bir Onur Kavgası Cizre'den Strasbourg'a Yeşilyurt Dışkı Yedirme Davası (1996)
Ben Sophia Anne Çığlığı (2004)
Dilekçesi Hüzün (2005)


Hasip Kaplan biyografisi

Hasip Kaplan kimdir?

Hasip Kaplan 01.01.1954 tarihinde doğmuş olup Siyasetçi olarak görev yapmaktadır.

Hasip Kaplan kaç yaşındadır?

Hasip Kaplan 01.01.1954 tarihinde doğmuş olup 64 yaşındadır.

Hasip Kaplan ne iş yapar?

Hasip Kaplan Siyasetçi olarak görev yapmaktadır.

Hasip Kaplan nerelidir?

Hasip Kaplan Türkiye vatandaşıdır.

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.