Hastane müdürü, çalışanlarını sınamak için idrar testine çay verdi

Ermenistan'ın Masis şehrinde yaşanan olay, iş ahlakı kavramını tekrar sorgulamamıza neden oldu. Bir hastanenin müdür olan Nune Avanesyan, hastanenin laboratuvarında çalışan kişilerle ilgili çokça yanlış sonuç ihbarı alınca harekete geçti. Laboratuvar çalışanlarına değişik isimlerle aynı kanı verip farklı sonuçlar almasının ve idrar testi için idrar örneği yerine çay örneği verdiği halde sağlıklı sonuç almasının ardından 8 çalışanı işten çıkardı.

Hastane müdürü, çalışanlarını sınamak için idrar testine çay verdi

Disiplini ve dahiyane denetleme fikirleriyle takdirleri kazanan Avanesyan, "Kendi kanımı farklı isimlerle verdim, her birinde farklı sonuçlar aldım. İdrar örneği yerine çay verdim, idrar sonucu aldım. Raporda örneğin içinde de tüm hücresel bileşenlerin olduğu yazılıydı” açıklamasını yaptı.

Daha önce birçok kez yanlış sonuç şikayeti alan hastane, laboratuvarda çalışan 15 uzmana defalarca uyarıda bulunmuş; fakat görüldüğü gibi çalışanların davranışında bir değişiklik olmamış.

Sağlık gibi önemli bir alanda bu tip bir ihmalkarlık kabul edilir gibi değil. İnsanlara yanlış sonuç vermek, yanlış tedavi almalarına neden olmak demektir. Yanlış tedavi de ölümle veya kalıcı sağlık sorunlarıyla sonuçlanabilir.

Laborantlar, uyarı almalarına rağmen bu tutumlarını değiştirmeyince de haliyle 8 laborant işten kovulmuş. Hastane müdür Avanesyan çok bile sabretmiş. Aslında ikinci yanlış sonuç ihbarında bu işi çözmek gerekirdi.

Sorumsuz ve iş ahlakından yoksun laborantların da muhtemelen sicilleri bozulacak ve bir daha işlerini yapamayacaklar.

İnsan, bu laborantlarla karşılıklı oturup iki çay içmek, neden böyle davrandıklarını öğrenmek istiyor. Tabi ikram ettiğiniz içeceğin çay olup olmadığını ayırt edebilirlerse...

 

turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak