Hulahup çevirerek Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırdı

Hulahup denilince akla gelen tek şey çocuklar ya da oyuncaklar olmamalı. Plastikten yapılan ve vücudun çeşitli yerleriyle çevrilebilen halka oyuncak olsa da hiç de hafife alınabilecek bir oyuncak değil. Evet, bir oyuncak ve çocuklara hitap ediyor olabilir. Ama Guinness Rekorlar Kitabı'nda da gösteri amaçlı olarak kullanılabilen hulahup kendine yer bulmuş durumda.

Hulahup çevirerek Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırdı

Japonya'nın başkenti Tokyo'da yaşayan ve çok sıkı hayranları bulunan Yuya Yamada, dünyanın en büyük 'hulahup'unu döndürerek rekor kırdı, Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırdı.

Oldukça enerji gerektiriyor

'Hoop Man Yu-Ya' adıyla bilinen Yuya Yamada adlı adam, hula çemberinde en fazla dönüş gerçekleştirerek bu rekora sahip oldu. Hoopman'ın çevirdiği halka tam olarak 5.14 metre genişliğinde sahip ve uzaktan bakıldığında kolay gibi gözükse de aslında oldukça fazla enerji gerektiren bir iş.

Hulahup, plastikten yapılan ve vücudun çeşitli yerleriyle çevrilebilen halka oyuncak olsa da hiç de hafife alınabilecek bir oyuncak değil. 

"Aman canım ne var?"

Tam olarak da bu yazının konusu işte budur:

Uzaktan bakıldığında ne kadar kolay aslında, "Aman canım ne var, ben de yaparım" dediğimiz şeylerin sayısı o kadar çok ki...

 

 

Feridun Düzağaç gibi şarkı sözleri yazabiliriz, hulahuplar çevirebiliriz, bakkaldan ekmek almaya gidebiliriz. Yok ama işte bunların hiçbirini yapmıyoruz ve bunların hiçbirini yapmadığımız gibi bir de üstüne yapılan işleri küçümsüyoruz.

Neden küçümsüyoruz?

Guinness Rekorlar Kitabı, tabiatı gereği egzantrik şeylerle dolu onda sıkıntı yok. Ama yine de bu rekorların sahibi biz değiliz. Peki o zaman neden küçümsüyoruz fantastik rekorlar kıran adamları ya da kadınları?

Onları neden hafife alıyoruz?

Yuya Yumada'ya "Abim keşke daha hayırlı işlerle uğraşsaydın yav" derken acaba biz ne kadar 'hayırlı' şeylerle uğraşıyoruz mesela?

İnsan doğası gereği ikiyüzlü ve en küçük şeyde bile pörtlüyor.

Şekil A, B, C ve bilumum harfte de görebildiğimiz gibi...

 


twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak