İngilizlerin rock müziğe muazzam katkıları

İngilizler olmasa belki de bugün müziğin bu en önemli tarzlarından biri olan rock bu kadar dallanıp budaklanmayacaktı. İşte efsanelerin efsanesi 16 İngiliz grup.

İngilizlerin rock müziğe muazzam katkıları

İngilizlerin rock müziğe muazzam katkıları
İngilizler olmasa belki de bugün müziğin bu en önemli tarzlarından biri olan rock bu kadar dallanıp budaklanmayacaktı. İşte efsanelerin efsanesi 13 İngiliz grup.

Black Sabbath

Black Sabbath
1969 yılında Aston, Birmingham, İngiltere'de Tony Iommi (gitar), Ozzy Osbourne (vokal), Geezer Butler (bass) ve Bill Ward (davul) tarafından kurulan ilk heavy metal gruplarından biridir. Grup birçok üye değişimi yaşamış olmasına rağmen, yıllar boyunca grubun tek değişmeyen üyesi Tony Iommi olmuştur.

Black Sabbath dünya çapında 70 milyon satmıştır, bunun 15 milyonunu Amerika'da RIAA sertifikalı albüm oluşturur. Grup tüm zamanların en etkili gruplarından biridir. Paranoid albümü ile müzik dünyasında yeni bir tarz yaratmış oldular. Bu albüm hakkında Rolling Stone: 'müzik sonsuza kadar değişti.' demiş Black Sabbath için Heavy Metal'in Beatles'i olduğunu eklemiştir. Time, Paranoid albümü için 'Heavy Metal'in doğum yeri' tabirini kullanmış Tüm Zamanların En İyi Albümleri listesine koymuştur. Rolling Stone Black Sabbath'ı Tüm Zamanların En İyi 100 Sanatçısı listesinde 85 numaraya yerleştirmiştir. MTV ise En İyi 10 Heavy Metal Grubu listesinde 1 numaraya yerleştirmiş, VH1'de Hard Rock'ın En İyi 100 Sanatçısı listesinde 2 numaraya koymuştur. Ayrıca VH1 En İyi 40 Metal Şarkısı geri sayımında Iron Man’i 1 numaraya yerleştirmiştir.

Deep Purple

Deep Purple
1968 yılında Londra, İngiltere'de kurulmuş olan grup. Dünyanın en ünlü hard rock gruplarından biridir. Led Zeppelin ve Black Sabbath ile birlikte hard rock ve heavy metalin öncülerindendir. Ancak bu efsanevi grubu bir kategoriye sokmak ve öyle değerlendirmek güçtür. Zira bünyesinde pek çok değişik tarzdaki müziği harmanlamıştır[1]. Grubun temellerini atan gitarist Ritchie Blackmore ise bugün grupta yer almamaktadır. Grup adını Peter De Rose’un bestelediği aynı isimli parçadan almıştır. Bu ismi almasının sebebi Ritchie Blackmore'un babannesinin bu şarkıyı çok seviyor olması ve grup ismi olarak bunu Ritchie Blackmore'a önermesidir. Grup 1960'ların sonundan itibaren rock müziğe yön vermiş birkaç gruptan biridir.

Pink Floyd

Pink Floyd
İngiliz progresif/psikedelik rock müzik grubu. Felsefî şarkı sözleri, yenilikçi albüm kapakları, etkileyici-girift sahne şovları ile Pink Floyd, dünya çapında başarıya ulaşmıştır. Grubun simgesi haline gelmiş olan albüm, tüm zamanların en uzun süre zirvede kalan albümü olarak Billboard 200 listesinde 741 hafta kalmıştır.

Çok sayıda sanatçı Pink Floyd'un müziğinden etkilenmiştir. David Bowie Syd Barrett'ı büyük bir ilham kaynağı olarak tanımlamaktadır. The Edge, ilk gecikme pedalını Animals albümündeki açılışı duyduktan sonra almıştır. Pet Shop Boys Marillion'un gitaristi Steve Rothery de Wish You Were Here albümünü büyük bir ilham kaynağı olarak göstermektedir.

Bunun dışında pek çok grup Pink Floyd'dan etkilenmiş ve şarkılarını cover'lamışlardır. Bunlardan bazıları: Moğollar, Kurtalan Ekspres, Foo Fighters, Dream Theater, My Chemical Romance, Porcupine Tree, The Mars Volta, The La's, Queen, Oasis, Iron Maiden, Stone Temple Pilots, Coheed and Cambria, Tool, Queensryche, 30 Seconds to Mars, Scissor Sisters, Rush, Radiohead, Gorillaz, Mudvayne, Nine Inch Nails, Korn, Primus, System of a Down, Smashing Pumpkins'dir.

Queen

Queen
 1970 yılında kurulmuş tüm dünyada albümleri 300 milyondan fazla satmış İngiliz rock grubudur. 1960'ların sonlarında Smile grubunun dağılma sürecine girmesi sonrasında Brian May, Roger Taylor ve Freddie Mercury tarafından Londra'da kurulmuştur. Bir yıl sonra John Deacon'un katılımıyla grup tamamlanmıştır. 70'lerin ilk yıllarında üne kavuşan grup bugün hâlâ geniş bir hayran kitlesine sahiptir. Stadyum rock, hard rock, heavy metal, opera rock ve bunun gibi daha nice müzik türüne büyük katkılarda bulunmuştur.

1999 yılında Channel 4 tarafından düzenlenen "Music of the Millenium" anketinde Queen tüm zamanların en iyi ikinci grubu, rock opera tarzının ilk örneği olarak da gösterilen şarkıları Bohemian Rhapsody ise en iyi şarkı seçilmiştir. Queen'in toplamda 18 albümü, 18 single'ı ve 8 DVDsi 1 numaraya yükselmiş ve bu sayede en çok satan gruplar arasındaki yerini almıştır. Queen, Britanya listelerinde en uzun süre yer alan müzik grubu olma özelliğini de taşımaktadır.. Grubun 1981'de yayınlanan ilk derleme albümü olan Greatest Hits, 25 milyondan fazla kopya ile Britanya'da tüm zamanların en çok satan albümü olmuştur

The Rolling Stones

The Rolling Stones
1962'de Londra, İngiltere'de kurulan rock müzik grubu. Kuruluşunun ilk yıllarında kadrosunda Brian Jones (gitar, mızıka), Ian Stewart (klavye, piyano), Mick Jagger (ana vokal, mızıka), Keith Richards (gitar, vokal), Bill Wyman (bass gitar) ve Charlie Watts (bateri) vardı. Wyman'ın 1993'te gruptan ayrılmasından sonra grubun tam kadrosu Jagger, Richards, Watts ve gitarist Ronnie Wood'tan oluşuyordu. Darryl Jones (bass gitar) ve Chuck Leavell (klavye) da devamlı katkıda bulundular fakat tam üye değillerdi. Grup 1989'da Rock and Roll Hall of Fame'e dahil oldu. Rolling Stone dergisi, grubu "Tüm zamanların en büyük 100 sanatçısı" listesinde 4. sıraya koydu. Dünya çapında 200 milyonun üzerinde albüm satmışlardır.

The Rolling Stones başlarda Avrupa'da popülerlerdi, daha sonra şöhretleri 1960'ların ortasında yaşanan "British Invansion" denilen İngiliz rock müzik furyasıyla beraber Güney Amerika'ya da yayıldı. Toplam 22 adet stüdyo albümü (24 adet A.B.D.'de) yayımladılar. Son albümleri, A Bigger Bang, 2005'te yayımlanmıştır. 2008'de, Billboard dergisi grubu yaptığı "Tüm zamanların en iyi sanatçıları" listesinde 10. sıraya yerleştirdi ve onları "Billboard Hot 100 Chart" listesinde en iyi ikinci başarılı sanatçı seçti.
 

The Beatles

The Beatles
Birleşik Krallık'ın Liverpool kentinde kurulmuş müzik grubudur. 60'lı yılların popüler müzik grubu. The Beatles hem sanatsal hem de ticari başarılarıyla tarihte büyük bir üne kavuşmuştur. Modadan müziğe kadar geniş yelpazede bügünkü gelişime payları büyüktür. Grup, birçok satış rekoru kırmıştır ve 50'den fazla şarkısıyla liste başarısı göstermiştir. ABD'de büyük başarıya ulaşmış ilk İngiliz grup olmuştur. The Beatles Rock Band adındaki oyunları piyasaya çıkmıştır

Coldplay

Coldplay
Britanyalı bir rock grubu. 1996 yılında ana vokalist Chris Martin ve ana gitarist Jonny Buckland tarafından University College London'da (UCL) kuruldu. Pectoralz adıyla hayatına başlayan grup, basçı Guy Berryman'in katılımıyla adını Starfish olarak değiştirdi. Will Champion ise davulcu, arka vokalist ve çoklu enstrümentalist olarak katıldıktan sonra grubun kadrosu tamamlandı. Menajer Phil Harvey, genellikle grubun resmî olmayan beşinci üye kabul edilir. 1998'te grup adını "Coldplay" olarak değiştirdi, sonrasında kayıtlara başladı ve üç EP yayımladı: 1998'de Safety, 1999'da single olarak da yayımlanan Brothers & Sisters ve yine 1999'da The Blue Room. İkincisi, grubun büyük bir plak şirketi Parlophone ile anlaşma imzaladıktan sonra yayımladığı ilk çalışma oldu
 

The Prodigy
 

The Prodigy<br />
&nbsp;
İngiltere'nin Essex şehrinde 1989 yılında Liam Howlett tarafından "Moog Prodigy" adıyla kurulan, 1991 de ismini "The Prodigy" olarak değiştirdikten sonra yaptıkları "Firestarter", Smack My Bitch Up", "Voodoo People" gibi parçalarla tüm dünyada kendilerinden bahsettirmiş elektronik müzik topluluğudur. 1998 de yaptıkları "The Fat of the Land" albümünün satış rakamı, Beatles, Spice Girls ve Radiohead'den sonra grubu tek albüm üzerinden multiplatin plak alabilen tek İngiliz grup olarak tescillemiştir.

Prodigy, rave çevrelerinin "Dört Büyük" (Big Four) olarak isimlendirdiği gruplardan biridir. Fatboy Slim, Crystal Method ve Chemical Brothers bu Dört Büyük'ün diğer elemanları kabul edilir. Her ne kadar 1970'lerde Jean Michel Jarre, Kraftwerk, Tangerine Dream gibi isimlerin elektronik müziğin öncüleri oldukları kabul edilse de, "Dört Büyük" arasında 1990'larda başlayan müthiş rekabet dans müziğini farklı boyutlara taşımış, bu rekabetten doğan ürün 1990'lı yılları dans müziğinin miladı olarak kabul ettirmiştir.

Yaptıkları müziğe "jungle", "breakbeat", "punk-vokal", "big beat" gibi isimler takılsada The Prodigy hiçbir zaman sabit bir müzik türü yapmayarak rave dünyasını ve hayranlarını her zaman şaşırttı. Grubun beyni Liam Howlett'ın yaptığı bu müzik 1990'lı yıllarda tüm dünyayı etkisi altına aldı. Birçok rave otoriterine göre Liam Howlett elektronik müziğin kurucusu Robert Moog ve geliştiricisi Brian Eno'dan sonra en büyük elektronik müzik dehası olarak kabul edilir. The Prodigy'nin böyle bir başarı elde etmesinin nedeni Liam'ın tekno rüyasına zamanının en u&ccedi

Placebo

Placebo
1994'de Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'da, Brian Molko ve Stefan Olsdal tarafından kurulmuş bir alternatif rock grubudur.

Grup, Brian Molko (vokal, gitar), Stefan Olsdal (bass gitar, piano, geri vokal)'dan oluşur. Grubun 10 yıllık bateristi Steve Hewitt'in, müzikal ve kişisel farklılıklar dolayısıyla gruptan ayrılmış olduğu 01.10.2007 tarihinde yapılan resmi bir açıklamayla duyurulmuştur. Grubun 3. davulcusu Steve Forrest, 8 yılın ardından (02.02.2015) solo kariyeri dolayısıyla anlaşarak gruptan ayrılmıştır

The Cure

The Cure
1970'lerin sonunda doğup, dünya çapında asıl ününü 80'lerin başında kazanan, müzik literatürüne ismini altın harflerle yazdırmış bir İngiliz alternatif rock grubudur. Grubun müzik tarzı efsanevi solisti Robert Smith'in ikonlaşmış dağınık saçı, kırmızı ruju, siyah göz makyajı, kasvetli ve melankolik şarkı sözlerinden dolayı gotik rock olarak da anılır.

The Cure'un efsanevi solisti Robert Smith yazdığı sofistike şarkı sözleri,deneysel müzik anlayışı ve kendine özgü vokal tekniğiyle diğer gruplardan ayrılarak kendisinden sonra gelen birçok alternatif müzik grubunu etkilemiştir.müzikal dehasının yanı sıra tiyatral görünümüyle de birçok gotik temalı çizgiroman ve filme de ilham kaynağı olmuştur.

Led Zeppelin

Led Zeppelin
İngiliz Rock grubudur ve Rolling Stone dergisi tarafından; "tartışmasız rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından biri" olarak tanımlanmıştır. Led Zeppelin, gitarda Jimmy Page, davulda John Bonham, bas gitarda John Paul Jones ve vokalist olarak da Robert Plant tarafından dört kişilik bir grup olarak kurulmuştur. Grup, Deep Purple ve Black Sabbath ile birlikte Hard Rock ve Heavy Metal'in öncülerinden sayılır.

1968 yılında kurulan grup daha çok Heavy Metal müzik tarzının öncülerinden biri olarak tanınsa da yaptığı müzikle Blues, Rockabilly de dahil olmak üzere birçok farklı popüler müzik türünü aynı potada eritti. Popüler ve kolay erişilebilir kalmakla beraber istikrarlı bir şekilde yenilikçi olunabileceğini de kanıtlamışlardır. 1980 yılında John Bonham'ın ölümüyle dağılan grup hâlâ Rock müzik tarihindeki etkileri nedeniyle saygı görmeye devam etmektedir.

Grup, bugüne kadar 111 milyonu Amerika'da olmak üzere dünya genelinde toplam 300 milyonun üzerinde albüm satışına ulaşmıştır (Amerika'da satış sıralamasında The Beatles'ın ardından ikinci sıradadır).

"Stairway to Heaven"ın yanı sıra en popüler parçalarından bazıları: "All My Love", "Thank You", Babe I'm Gonna Leave You", Rock and Roll", "Black Dog", "Heartbreaker", "Living Loving Maid", "Immigrant Song", "Kashmir","Since I've Been Lovin' You", "Dazed and Confused", "Misty Mountain Hop", "Whole Lotta Love", "Communication Breakdown", "Achilles Last Stand", "Fool in the Rain", "Moby Dick", "When the Levee Breaks", "No Quarter", "Good Times, Bad Times", "The Song Remains The

The Sisters of Mercy

The Sisters of Mercy
1980'de kurulan bir post-punk, gothic rock grubudur. Grubun yayınlanmış 3 stüdyo albümü vardır ve 1994'te müzik şirketlerine tepki olarak albüm yayınlamaya son vermişlerdir. Grubun kuruluşundan bu yana grupta olan tek üye söz yazarı ve solist Andrew Eldritch'dir. Grubun tüm albümlerinde yer alan "drum machine"in adı da Doktor Avalanche'tir

Anathema

Anathema
İngiltere'nin Liverpool şehrinde kurulmuş rock grubudur. Grup üyeleri; gitar ve vokal olarak, Vicent Cavanagh ile Daniel Cavanagh bas gitarda Jamie Cavanagh, bateride John Douglas, geri vokalde Lee Douglas, klavyeci olarak Daniel Cardoso yer alır. Grup, 1990 senesinde Pagan Angel ismiyle Jamie Cavanagh, Vincent Cavanagh, Daniel Cavanagh ve Darren White tarafından Doom Metal olarak kuruldu. O dönem grubun tek vokali Darren White'dı. Bir sonraki yıl Jamie Cavanagh ile yollar ayrıldı. Onun yerine baterist olarak Duncan Patterson getirildi. 1992 senesinde ilk EP albümü The Crestfallen yayınlandı. Bir sene sonra da ilk albüm Serenades yayınlandı. Vincent, grup vokalisti olarak The Silent Enigma(1995) ve Eternity(1996) albümlerinde gotik metal tarzına yönelmeye karar verdi. 1997 senesinde gruptan ayrılan John Douglas yerine Shaun Steels geçti ve sonraki yıl Alternative 4 albümü yayınladı. Aynı yıl Duncan Patterson ve Shaun Steels ayrıldı. John Douglas tekrardan gruba katıldı. Ayrıca Dave Pybus ile My Dying Bride grubunun klavyecisi ve vokalisti Martin Powell gruba dahil oldular. Bu kadroyla sadece Judgement (1999) albümünü yayınladır. Aynı yıl, Martin Powell ile ayrılıp yerine Cradle Of Filth’in klavyecisi Les Smith dahil edildi. Ayrıca John Douglas’in kız kardeşi Lee Douglas vokal olarak gruba katıldı. Altıncı stüdyo albümü A Fine Day To Exit’de (2001) müzik tarzı alternatif rock’a dönüştü. Albümün yayınlanmasından kısa bir süre sonra Dave Pybus, gruptan ayrıldığını ve grubun ana bateristi Jamie Cavanagh’in tekrardan gruba dahil olduğunu duyuldu. Böylece üç kardeş 1991 senesinden itibarıyla ilk kez bir araya gelmiş oldu. 10 sene boyunca yeni üye almayan grup, Progresif Rock’a yakın tarzda olan A Natural Disaster (2003) ve We’re Here Because We’re Here (2010) albümlerini aynı

Iron Maiden

Iron Maiden
1975 yılında Londra'da kurulmuş bir İngiliz heavy metal grubudur. Grup basçı Steve Harris tarafından kurulmuştur. Bugüne kadar 16 stüdyo albümü, 11 canlı albüm, 4 EP ve 7 derleme albüm olmak üzere toplamda 38 albüm yayımlayan grubun, toplam albüm satışları kesin olarak bilinmemekle birlikte bu sayının 100 milyonun üzerinde olduğu düşünülmektedir.

Grup çeşitli kadro değişikliklerinin ardından kendi adını taşıyan ilk albümü Iron Maiden'ı 1980 yılında çıkarmıştır. Solist Bruce Dickinson'ın gruba katılmasının ardından 1982 yılında yayımladıkları The Number of the Beast adlı albümleriyle Iron Maiden dünya çapında şöhrete erişmiş ve 1980'ler boyunca peş peşe çıkardıkları albümlerle büyük başarı kazanmıştır. 1993 yılında solist Dickinson gruptan ayrılmış ve yerine Blaze Bayley gelmiştir. Bu dönemde grubun albüm satışları belirgin şekilde düşmüştür. Dickinson ve 1989 yılında gruptan ayrılan gitarist Adrian Smith 1999'da kadroya yeniden dahil olmuşlardır. 2010'da piyasaya çıkan grubun son stüdyo albümü The Final Frontier Billboard 200 listesinde 27 ülkede 1 numaraya kadar yükselmiştir.

Grubun etkilendiği gruplardan bazıları Thin Lizzy, UFO, Deep Purple, Uriah Heep ve Wishbone Ash'tir. Iron Maiden müzik kanalı MTV'nin "tüm zamanların en iyi heavy metal grupları" listesinde dördüncü sırada yer almıştır.
 

Judas Priest

Judas Priest
1971'de kurulan İngiliz heavy metal grubudur. Lakapları ise Metal Tanrıları 'dır. Al Atkins'in vokalist olarak yer aldığı kuruluş kadrosundan bugün sadece Ian Hill gruptadır. 1973 yılında Rob Halford'un Al Atkins'in yerini alışı ve 1974 yılında Glenn Tipton'ın gruba dahil oluşuyla kadro günümüzdeki halini almıştır: Rob Halford (vokal), K.K. Downing (gitar), Ian Hill (bas), Glenn Tipton (gitar) ve Scott Travis (davul).

Metal Tanrılarının, 1990 yılında çıkardıkları Painkiller albümünden sonra, 1992 yılında Rob Halford gruptan ayrılmış ve onun yerine Ripper Owens geçmiştir. Ripper'ın kendi yorumunu kattığı şarkılar her ne kadar belli bir kesimi memnun etse de Halford hayranları bu değişikliği iyi karşılamamıştır. Diğer albümlere göre daha küçük bir İngiliz plak şirketi ile yapılan anlaşma ile 1997 yılında "Jugulator" albümü çıkmıştır. Ripper'ın etkileyici ve Halford'a göre daha yoğun vokali olmasına karşın, grubun ilk vokalini arayan kesim fazladır. Ripper Owens, gruba uyum sağlayamayarak gruptan ayrılmıştır. Owens'in, Judas Priest şarkıları çalan bir fan grubundan, hayranı olduğu grubun "frontman"i olması Rockstar adlı filme esin kaynağı olmuştur. Filmde yaratılan kurgusal grup, bazı metal ve Judas Priest fanları tarafından kült konumuna yükseltilmiştir.

Rob Halford'un kadroya geri dönüşüyle, 2005'te, Angel Of Retribution albümünü yayınlamıştır. Grup, Ripper Owens yıllarının ardından, Painkiller'a yakın bir albüm çıkartarak büyük başarı sağlamıştır. Grup aynı kadroyla 2008 yılında da 23 şarkıdan oluşan Nostradamus adlı albümü piyasaya sürmüştür ve albümle aynı adı taşıyan parça hayranları tarafından çok sevilmiştir.

Sex Pistols

Sex Pistols
İngiliz punk rock türünde simgeleşmiş ve pek çok gruba ilham kaynağı olmuş bir punk grubudur. BBC tarafından "tam anlamıyla bir İngiliz punk grubu" şeklinde tasvir edilmiştir. Grup yalnızca üç sene boyunca (1975-1978) aktif kalmış ve dağılmıştır. Bu süre içerisinde yalnızca bir stüdyo albümü kaydetmiş (1977'de Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols) ve dört adet single yayınlamışlardır. Yayınladıkları tek stüdyo albümü, 2003 yılında Rolling Stone dergisinin yayınladığı "tüm zamanların en iyi 500 albümü" listesinde 41. sırada yer almıştır. 2010 yılında yeniden toplanarak Londra'da bir konser vermiştir.

Sex Pistols'ın kurucuları, vokalist Johnny Rotten, basçı Glen Matlock, gitarist Steve Jones ve baterist Paul Cook'tur. 1977 yılında Matlock'ın yerine Sid Vicious geçmiştir. Menajerleri Malcolm McLaren'in menajerliğinde İngiltere'de tartışmalar yarattılar. Konserleri sürekli organizatörlerle olan problemlerle karşılaştı ve çoğu görüntüleri kargaşayla sonuçlandı. 1977 single'ları "God Save the Queen" İngilizlerin kraliçeye karşı olan sevgilerini ve sadakatlerini ve ülkedeki düzeni eleştiren, adeta bir anarşi sembolüdür. 1979 yılında Sid Vicious aşırı doz eroinden hayatını kaybetti

Bu makaleye ifade bırak