Kadın kadının umududur

Hepimiz uzaktan ya da yakından tanırız o duyguyu. Aniden gelen o fark yaratma, faydalı olma hissi. Hemen akabinde idealistliğimiz ve üşengeçliğimiz arasında kaldığımız o zor anlar. Hep bir bahaneler, topu oraya buraya atmalar...

Kadın kadının umududur

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü... Biz kadınlar ah aslında biz neler yapardık da şu bulaşıklar birikmese, dünyayı yerinden oynatırdık da kocalar akşama yemek beklemese. Bırakınız biriksinler, bırakınız beklesinler! Üstünüze üstünüze gelsinler! Korkmayın, eskidenmiş o kadının dört duvara mahkum edildiği günler. Artık potansiyelini fark eden, kendi sınırlarını kendisi çizen kadınların devri. 

Değişimin bir parçasıyız

Devir değişti ve hepimiz değişimin bir parçasıyız; en önemlisi de birbirimizin hayatına dokunmak zorundayız. Bize lutfettiklerini sandıkları yaşantıyı elimizin tersiyle itmekle başladık. 'Kadın dediğin...' diye başlayan cümleleri reddetmekle devam edelim. Tek tek öğrenelim haklarımızı, *6284'ü kulağımıza küpe yapalım. Yüklenelim kaleme kitaba, mesleklerimizi kolumuza bilezik takalım. Sonra çıkalım sokaklara, hayatın içine karışalım. Biz düşlerimiz için emek verirken hayalleri ve hatta hayatları çalınan kadın kardeşlerimizi unutmayalım.

En çok kadınlara ihtiyaç var

Kadınların şiddetin, istismarın, cinayetlerin tükenmediği şu günlerde en çok da kadınlara ihtiyacı var. Yaşam hakkı elinden alınan kadınların ailelerinin yanında kaya gibi duran kadınlar var. Herhangi bir şekilde mağdur edilen kadınlarla birlikte mahkeme kapılarını aşındıran kadınlar var. Eğitimini yarım bırakmak zorunda kalan kadınlara ders veren kadınlar var. Erken yaşta evlendirilen, hayallerinden kopartılan kadınlara kol kanat geren kadınlar var. Kadınlar daha gür sesle konuşsun, haklarını sonuna kadar arasınlar diye mücadele eden kadınlar var. 

Ne münasebet...

Kadınlar yaşamın hiçbir alanında ayrımcılığa maruz kalmasın, hiçbir gelişmeden mahrum bırakılmasın diye gecesini gündüze katan kadınlar var. Kadınlar tercihlerini özgürce yapabilsinler, yönetimde söz sahibi olabilsinler diye didinen kadınlar var. Kadınlar en çok da kadınlar için var. Masallarda kaldı o kadın kadının kurdudur safsataları. Ne münasebet efendim ne kurdu! Kadın kadının umududur umudu!

Küpenizi unutmayın

'6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa' şiddetin tanımını şu şekilde yapar: Kişinin, fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfî engellenmesini de içeren, toplumsal, kamusal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranıştır. 

İki temel tedbir kararı

Yasa iki temel tedbir kararı öngörür:
1- Koruyucu tedbirler: Şiddete uğrayan veya şiddet görme tehlikesi altında olan kişiler hakkında koruyucu tedbir kararları. Bunlar şiddete maruz kalan kadın hakkında alınacak tedbir kararlarını (sığınak, hukuki destek, psikolojik destek gibi) kapsar.
2- Önleyici tedbirler: Şiddet uygulayan ve/veya şiddet uygulama ihtimali olan kişi veya kişiler hakkında alınacak tedbir kararlarına deniyor.

Bu makaleye ifade bırak