Kalıcı dövmeler sonsuza kadar nasıl kalabiliyor?

Hücreler sürekli olarak yenileniyorsa kalıcı dövmeler neden bir süre sonra silinmiyor ve nasıl sonsuza kada kalabiliyor? Cevabı oldukça ilginç.

Kalıcı dövmeler sonsuza kadar nasıl kalabiliyor?

Bedeninizde sonsuza kadar taşımak istediğiniz bir çizimi, kalıcı dövme olarak yaptırabiliyorsunuz. Peki kalıcı dövmenin neden silinmediğini hiç merak ettiniz mi?

Fransız araştırmacılar bu sorunun cevabını bulduklarını söylüyor. Sonuç biraz şaşırtıcı.

Buna göre histiyosit adı verilen bağışıklık sistemi hücreleri mürekkebi yiyor ve mürekkep bir süre sonra ölü hücrelerden yeni hücrelere aktarılıyor.

Yani kalıcı dövme için kullanılan mürekkep birçok kişinin sandığının aksine hücreleri boyamıyor. Journal of Experimental Medicine'de yayınlanan makaleye göre mikroskobik mürekkep damlacıkları bir nesil hücreden bir başka nesil hücreye aktarılıyor. 

Araştırmayı yürüten ekip fare derisindeki bağışıklı hücrelerinin hareketini anlamak için bazı deneyler yaptı.

Genetiği değiştirilerek histiyositleri kolayca öldürülebilir fareler üreten ekip, histiyositlerin yeni histiyositlerle nasıl ve ne kadar sürede değiştiğini gözlemledi.

Bunun için farelerin kuyruğunda kalıcı dövme mürekkebi kullanıldı.

Araştırmacılar, bağışıklık sistemi hücrelerinin kalıcı dövmelerin kalıcı olmasını sağladığını zaten biliyordu. Mürekkep basit haliyle deri hücrelerini lekelemiyor çünkü bu hücreler yıllar içerisinde yeni hücrelerle yer değiştiriyor.

Daha önce, mürekkebin fibroblast adı verilen ve bağlayıcı dokuyu sağlayan deri hücrelerini boyadığı, mürekkebin sürekli olarak histiyositlerle yer değiştirdiği ve böylece kalıcılığın sağlandığı düşünülüyordu.

Fakat Fransız araştırma ekibi histiyositlerin mürekkebi aldığını ve yeni hücrelerle yer değiştirdikleri zaman bünyelerindeki mürekkebi de aktardıklarını ortaya koydu.

Histiyosit hücrelerin bu süreçte görev alması pek de şaşırtıcı değil. Yunanca'da ''dev yiyici'' anlamına gelen histiyosit hücreleri dışarıdan gelen istilacı tehditleri yemekle görevli.

Kalıcı dövmeleri silmek için diğer bağışıklık hücrelerini aktif ederek boyayı ortadan kaldıran lazer teknolojileri kullanılıyor. Fakat lazerle kalıcı dövme silme işleminde tam anlamıyla başarı, kullanılan mürekkebin türüne bağlı.

Deri histiyosit hücreleri, diğer hücrelerin aksine vücutta hareketli halde değildir. Bu sayede yerlerine gelen yeni hücreler de aynı konumda bulundukları için mürekkep aktarımı herhangi bir soruna yol açmıyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak