Kaliforniya tarihinin en büyük yangınında neler oluyor?

Şu günlerde en büyük doğa felaketlerinden biri, kuşkusuz ABD'deki Kaliforniya yangını! Peki Kaliforniya yangınında yaşanan son gelişmeler neler?
 
Kaliforniya tarihinin en büyük yangınında neler oluyor?

Doğa ile şaka olmayacağının en büyük kanıtı şu günlerde sanırız Kaliforniya yangını.

ABD'nin en büyük üçüncü eyaleti olan Kaliforniya, 2 haftadır yangınlarla boğuşuyor. Kaliforniya, yangın sebebiyle hayalet eyalete dönüş durumda. Bazı bölgelere kar tanesi büyüklüğünde kül yağıyor.

Sert rüzgarlar ve kuraklık sebebiyle kontrolden çıkan yangınlar 1000'den fazla binayı tahrip etti ve 18 bin bina da tehdit altında. 4 Aralık'tan bu yana devam eden yangınlarda bir kişi hayatını kaybetti. 1 milyon metrekareden daha büyük bir alan küle döndü.

Kaliforniya Yangını'nı kontrol altına almak için 8 bin 500 personel ve 32 helikopter canla başla çalışıyor. 

Yangının boyutları o kadar korkutucu bir hal aldı ki ABD tarihinin en büyük yedinci yangını ve Kaliforniya eyaletinin en büyük yangını olarak kayda geçti.

6 Aralık tarihinde ABD'li ünlü komedyen Joe Rogan, Kaliforniya yangınının korkutucu boyutlarını kayda aldı ve sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı. Görüntüler gerçekten üzücü.

Kaliforniya eyaletinin Santa Barbara bölgesi için de geçtiğimiz cumartesi günü tahliye emri verildi. Santa Barbara'nın lüks bir yerleşim yeri olan Mentecito'ya yakın olduğu biliniyor. 

Alevler arasında kalan yerleşim yerinde Oprah Winfrey ve Ellen DeGeneres gibi ünlüler yaşıyor.

Tahliye emri verilen Santa Barbara'da bulunan hayvanat bahçesinde de hayvanlar koruma altına alınıyor.

Küresel ısınma ve Kaliforniya yangınları arasında bir ilişki var mı?

Kaliforniya eyaletinin güneyi boyunca görülen kötü hava kalitesi ve kapanan yollar, hayatı felç etmeye yetti bile.

Yangının ne zaman biteceği ise büyük bir merak konusu fakat kuraklıkla mücadele ettiği bilinen Kaliforniya eyaletinde yaşanan yangınlar uzun vadede ciddi su ve tarım sorunlarına sebep olabilir.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak