Kaliforniyum maddesi nedir? Kaliforniyum maddesi hakkında bilgiler

Ankara'da, piyasa değeri 70 milyon doların üzerinde olduğu tahmin edilen Kaliforniyum maddesinin yakalanmasının ardından herkes kaliforniyum maddesinin ne olduğunu merak etmeye başladı. Kaliforniyum maddesi nedir? Kaliforniyum maddesi ne amaçla kullanılır? İşte kaliforniyum maddesi hakkında bilmeniz gereken her şey...

Kaliforniyum maddesi nedir? Kaliforniyum maddesi hakkında bilgiler

Kaliforniyum radyoaktif kimyasal bir elementtir. Kaliforniyum maddesinin simgesi Cf'dir ve atom numarası 98'dir. Kaliforniyum maddesi ilk olarak 1950 yılında bugünkü Kaliforniya Üniversites Radyasyon Laboratuvarı olan Lawrence Berkeley National Laboratory'de heyum-4 iyonlu küriyumlarla sıkıştırılarak sentezlenmiştir. Kaliforniyum, aktinit bir maddedir, sentezlenecek altıncu uranyum ötesi elementtir ve Einsteinium'un ardından gözle görülebilir derecede büyüklüğe sahip en yüksek atomik kütleye sahip ikinci elementtir. 

Kripto para Einsteinium'un değeri 1 yılda yüzde 201 bin arttı!

Kaliforniyum maddesinin adı nereden gelmektedir?

Kaliforniyum maddesi adını Kaliforniya eyaleti ve Kaliforniya Üniversitesi'nden alır.

Normal basınç şartlarında Kaliforniyum maddesinin iki kristal yapısı mevcuttur. Bunlardan biri 900 C'nin altı, bir diğeri de 900 derecenin üstündedir. Üçüncü bir Kaliforniyum maddesi formu yüksek basınçta ortaya çıkar. Kaliforniyum maddesi oda sıcaklığında hava ile temas halindeyken kararır. Kaliforniyum maddesi bileşenleri 3 yükseltgenme seviyesi ile bastırılır. 

Kaliforniyum maddesinin bilinen 20 izotopunun en kararlısı yarılanma süresi 898 yıl olan Kaliforniyum-251'dir. Bu kısa yarılanma süresi, Kaliforniyum maddesinin Dünya'nın kabuğunda yeteri kadar çok bulunmadığına işaret eder. Yarılanma süresi 2,64 yıl olan Kaliforniyum-252 en yaygın kullanılan izotoptur ve bu izotop ABD'de yer alan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ve Rusya'da yer alan Atom Reaktörleri Araştırma Enstitüsü RIAR tarafından üretilir.

Atom bombası nedir?

Kaliforniyum maddesinin kullanım alanları nelerdir?

Kaliforniyum pratikte kullanılabilen birkaç uranyum ötesi elementten birisidir. Bu uygulamaların çoğu, nötronları yaymak için belli başlı Kaliforniyum izotoplarının özelliğini kullanır. Örneğin Kalifoniyum maddesi nükleer reaktörleri çalıştırmak için kullanılabilir ve nötron kırınımı ve nötron spektroskopisinde kullanılan maddelerin üzerinde çalışırken nötron kaynağı olarak görev yapar. Kaliforniyum maddesi, kalsiyum-48 iyonları ile Kaliforniyum-249 atomlarını sıkıştırmak için sentezlenen Ununoktiyum (element 118) gibi yüksk kütleli maddesin nükleer sentezinde kullanılır. 

Kaliforniyum maddesi sağlığa zararlı mı?

Kaliforniyum maddesi kullanan kişiler maddenin radyolojik etkilerini ve iskelet yapısında biyobirikime sebep olarak kırmızı kan hücrelerini bozma olasılığını göz önünde bulundurmalıdır.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak