Kapı açabilen köpek robot SpotMini hem yetenekli hem nazik

Son dönemde popülerleşen ve günlük hayata uyarlanan yapay zekalı robotlar, şirketlerin çalışmalarıyla hızla gelişmeye devam ediyor. Boston Dynamics'in SpotMini adlı robotu, ihtiyaç durumunda olay mahaline gelerek kapıları açabiliyor ve kapı açma fonksiyonu olmayan diğer robot arkadaşlarına yardım ediyor.
Kapı açabilen köpek robot SpotMini hem yetenekli hem nazik

Kapı açma fonksiyonu olmayan SpotMini, kapıyla karşılaşınca geri çekiliyor ve üstesinden gelemediği zorluk karşısında abisini çağıran çocuklar gibi diğer SpotMini'yi bekliyor.

5. günün şafağında doğudan gelen Gandalf misali mağrur bir edayla gelen kapı açma fonksiyonlu SpotMini, kapı kolunu kavrıyor, açtığı kapıyı ayağıyla tutup geri çekiyor ve kardeşiyle beraber kapıdan geçiyor. Geçiş önceliğini de kardeşine verecek kadar nazik.

 

 

Daha önce 2015 yılında kapı açma fonksiyonu test edilen robotlardan biri, kapıyı açamamış ve tansiyonu düşercesine yıkılmıştı. 2016 yılında tasarlanan Atlas adlı robotun itilebilir kapıları açabilmesi ve şimdi de bu gelişmenin ardından robot teknolojisinin kademe kademe geliştiği görülüyor.

 

 

2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatların'da da 85 robotun hizmet verdiği ve kayak yarışına katıldıkları göz önüne alındığında yapay zekalı robotların hızla geliştikleri ve günlük hayatımıza girdiklerini yavaş yavaş kabullenmeliyiz.

Kapı açabilen bu robotların şimdilik sadece kollu kapıları açabildiği biliniyor.

Kilitli kapılarla ilgili gelişmeler ilerleyen süreçte olacak mı bunu göreceğiz. Robot teknolojisi geliştikçe çilingir robotların ortaya çıkması mümkün olabilir.

Umalım ki hırsız robotlar türemesin. Çünkü öyle bir durumda kapı açan robottan çilingir robota, çilingir robottan hırsız robota, hırsız robottan polis robota derken kendimizi iyice robotlar dünyasında figüran olarak görmeye başlayabiliriz.

 

turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak