Katy Perry 10 yıl sonra 'I Kissed A Girl' eleştirisi yaparak ne kazandı?

Katy Perry 2008 yılında 'I Kissed A Girl'le hayatımıza girdiğinde muhtemelen hepimiz aynı şeyi düşündük: 'Amerika kendi Lily Allen'ını bulmuş, yaramaz kız imajlı bir şarkıcı karşımızda, kısa vadede ortalığı sallar ama uzun vadede unutulur gider...' Ne biçim de yanıldık. Fakat iyi yanıldık. Katy Perry aslanlar gibi 2018 yılında karşımızda, hem de pop denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olmuş durumda.

Katy Perry 10 yıl sonra 'I Kissed A Girl' eleştirisi yaparak ne kazandı?

Tabii ki Katy Perry'nin müzik kariyerinde eleştirilebilecek tonlarca şeyi de var, tıpkı diğer yıldızların da eleştirilebileceği gibi.

Ama en şahanesi Katy Perry'den geldi: "Ben 2008 yılına geri dönseydim, şu anda bir imkânım olsaydı o şarkıdaki sözleri baştan yazardım..."

'I Kissed A Girl' onun patlama şarkısı, çıkış yakaladığı, dünyayı kasıp kavurduğu şarkı.

Rus grup t.A.T.u. sayesinde iki kadının ya da iki erkeğin aşkının da gayet mümkün olabileceğini idrak etmiştik.

'I Kissed A Girl' ise 'ana akım' içerisinde 'kadın kadına öpücük' temasında ilerleyen, trend bir işti.

Şarkının sözleri, şahane grup Gossip'in über fantastik solisti Beth Ditto tarafından o dönemde şu şekilde yerden yere vurulmuştu: "Şarkıda eşcinsellik taklidi üzerinden heteroseksüel erkeklere kendini sevdirmeye çalışan 'yaramaz' heteroseksüel kadınlar anlatılıyor; eşcinsellik heteroseksüel amaçlar için salt eğlence amaçlı kullanılıyor; kabul etmiyorum."

Ne kadar da haklıymış Beth Ditto.

O dönemlerde 'I Kissed A Girl'e o kadar kaptırmışım ve ana akım içerisinde böyle bir şarkının dünya çapında dinlenilebilir olmasını öyle sevinçle karşılamışım ki ne yazık ki Beth Ditto'nun bu eleştirisine ancak ve ancak 10 yıl sonra hak verebiliyorum.

Tıpkı Katy Perry'nin de hak vermesi ve "O şarkıdaki sözleri biraz daha değiştirirdim" şeklinde bir özeleştiride bulunması gibi.

Bazı konular var, hiç konuşulmamasındansa eksik de olsa konuşulması daha önemli.

LGBTİ bireylerin hakları üzerine konular da bana sorarsanız hiç konuşulmamasındansa bir şekilde konuşulması daha önemli.

Ne yazık ki henüz Beth Ditto'nun -ki teoride yüzde yüz katılıyorum kendisi- eleştirisine katılıyorum ancak iki kadının ya da iki erkeğin de birbirine aşık olabileceğini halen daha kabullenememiş milyonlarca insan varken, evet, her şey havada kalıyor işin pratik kısmında.

Katy Perry'nin itirafını 'popülerlik' açısından da kaydadeğer buluyorum; sonuçta 'I Kissed A Girl' onun ilk patlayan işi, ilk işi değil.

Daha öncesinde Katy Hudson adıyla Christian rock türünde bir albüm kaydeden Katy Perry büyük çıkışını ancak böylesine sansasyonel bir şarkıyla yapabilirdi.

O da bunu artık kabulleniyor; elbette bu da şu kapıya çıkıyor: "Ben artık o kadar büyük bir starım ki kendi özeleştirimi yapmam bile bana katkı sağlıyor."

Katy Perry hem akıllı hem de eğlenceli hem de bu 'I Kissed A Girl' açıklamasından sonra tahtını bir kez daha sağlamlaştırdı.

Benzer dönemlerde çıkan büyük rakibi Lady Gaga'yı gören var mı?

 

twitter.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak