Kayıp Malezya uçağı MH370, 140 yıllık kayıp gemi gizemini çözdü

8 Mart 2014'te kaybolan ve yıllardır nerede olduğuna dair araştırmalar yapılan kayıp Malezya uçağı MH370, Hint Okyanusu'nda 140 yıl önce kaybolan iki geminin enkazının bulunmasını sağladı.

Kayıp Malezya uçağı MH370, 140 yıllık kayıp gemi gizemini çözdü

Kayıp Malezya uçağını arama çalışmaları geçen dört yıla rağmen sürüyor. 8 Mart 2014'te sırra kadem basan Malezya uçağı MH370'in bulunması için Hint Okyanusu ve çevresinde geniş çaplı arama çalışmaları yürütülüyor. 

Güney Çin Denizi semalarında kaybolan uçağa dair zaman zaman bazı iddialar ortaya atılsa da MH370'in gizemi bir türlü aydınlatılamadı. 

239 kişiyi taşıyan Boeing 777 tipi uçak bir türlü bulunamamış olsa da Hint Okyanusu tabanında yapılan araştırmalar 140 yıl önce kaybolan iki geminin bulunmasını sağladı.

2015 yılında bulunan iki geminin enkazı, Avustralya'nın güneybatı kıyısına 2317 km uzaklıkta yer alan 35 kmlik alana yayılmış kömür molozu üzerinde tespit edildi.

Tespit edilen 3.7 km derinliğindeki bölgeden bazı örnekler toplamak için drone kullanıldı. Batı Avustralya Müzesi tarafından yapılan analizler sonucunda enkazın İngiliz gemilerine ait olduğu anlaşıldı. 

Müzenin kayıp gemiler için tuttuğu fotoğraf kayıtları, gemilerin muhtemelen W Gordon ya da Magdala gemileri olabileceğini gösteriyor.

Kayıp Malezya uçağı MH370 bulundu mu?

İskoçya'dan Avustralya'ya gitmek için yola çıkan W Gordon 1877 yılında 10 mürettebat ile beraber kayıplara karıştı. Galler'den Endonezya'ya doğru yol alan Magdala da 1882 yılında kaybolmuştu.

Avustralya Denizcilik ve Arkeoloji Müzesi'nde görev yapan Ross Anderson, deniz yatağında bulunan maddenin önemli bir kısmının kömürden oluştuğunu, o tarihlerde kömür taşımacılığının gemilerle yapıldığını ve patlama gibi bir durumda geminin batmasının da kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Diğer gemi enkazının da büyük olasılıkla 1883 yılında İngiltere'den Hindistan'a giden 28 mürettebatlı West Ridge adlı gemiye ait olduğu düşünülüyor.

İkinci geminin batma sebebinin ne olduğu tam olarak bilinmese de geminin Avrupa ve Asya ticaret yolunun doğusunda yer alması, en yakın liman olan Avustralya'ya doğru yarım için yol aldığının bir işareti olabilir.

MH370 için yapılan arama çalışmaları şu an için uçağın bulunmasını sağlamasa da tarihin derinliklerinde gizemini koruyan bazı konuları aydınlatıyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak