Kayıp kıta Atlantis bulundu mu?

Efsaneye göre sular altına gömülen kayıp kıta Atlantis'in, Atlas Okyanusu'ndaki Portekiz toprağı Azorlar civarında bulunduğu öne sürüldü.

Kayıp kıta Atlantis bulundu mu?

Atlantis Azorlar civarında mı?

Komplo teorisyenleri ve araştırmacılar, Yunan filozof Platon'un M.Ö. 400'lü yıllarda bahsettiği kayıp medeniyet ya da kayıp kıta Atlantis'in yerini tespit edebilmek için asırlardır uğraşıyor desek yeridir.

Anlatıya göre Atlantis, Dünya'ya hükmeden bir medeniyetti ve büyük bir felaket sonucu tüm kıta sular altında kaldı. Eski zamanlarda böyle bir kıtayı araştırmak son derece zor bir işti. Fakat günümüzde Google Haritalar gibi uydu fotoğrafarı sunan teknolojiler sayesinde herkes evinden bile Atlantis araştırmacısı olabiliyor.

Fas açıklarında yer alan ve Madeira Abisal Ovası olarak da bilinen deniz bölgesinin uydu fotoğraflarını inceleyen bir araştırmacı, son derece düzgün hatlara sahip bir şekil bulunduğunu tespit etti.

Keşfi yapan paranormal olaylar araştırmacısı Blake Cousins, Atlas Okyanusu'nda bulunan Portekiz'e bağlı adalar topluluğu Azorlar'ın birkaç kilometre ötesinde Atlantis'i bulduğunu iddia etti.

Platon'un tanımıyla birebir örtüşüyor!

Platon'un tanımıyla birebir örtüşüyor!

Cousins, Azorlar'ın okyanus tabanındaki dev bir kütlenin üzerinde oturduğuna ve bu kütlenin Platon tarafından bahsedilen Atlantis olabileceğine dikkat çekiyor.

Bahsi geçen kütlenin yaklaşık 660 kilometre genişliğinde olduğunu söyleyen Cousins, bu ebatların Platon'un ifadeleriyle birebir örtüştüğünü belirtiyor.

Bölgeyi daha detaylı inceleyen Cousins, bölgede daire biçiminde göller ve dağ zirveleri olduğunu fark etti. Cousins, bu şekillerin de tıpkı Platon'un tasvir ettiği özelliklere benzediğini vurguluyor.

Videoyu izleyen bazı kullanıcılar, Cousins'in ortaya koyduğu delilleri son derece inandırıcı buldu ve bölgede bir araştırma yapılması gerektiği önerisinde bulundu.

Kayıp kıta Atlantis Meksika açıklarında mı bulundu?

İnanan da var inanmayan da...

İnanan da var inanmayan da...

Bazıları ise videoyu inandırıcı bulmadı ve platon'un bahsettiği Atlantis kıtasının kare değil yuvarlak biçiminde olduğuna dikkat çekti.

Kayıp kıta Atlantis ile ilgili ilk keşif iddiası Cousins'inki değil. Daha önce de birçok komplo teorisyeni kayıp kıtayı Atlas Okyanusu'nda ve Baltık Denizi'nde bulduğunu iddia etmişti.

Fakat bu iddiaların gerçekliğin kanıtlamak için herhangi bir araştırma yapılmadı. Anlaşılan o ki Atlantis efsanesinin peşini aradan geçen bunca yıla rağmen kimse bırakmayacak.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak