Kırılmaz cam nedir? Kırılmaz cam fiyatları nedir?

Kırılmaz cam nedir? Kırılmaz cam fiyatları nedir?

Kırılmaz camlar, dokunmatik özelliği olan akıllı telefonların ekranlarının büyümesiyle hayatımıza dahil oldu. Bu büyük ekranların, düşme ve darbelere karşı korunması için çözüm yolu olarak kırılmaz camlar tercih edilmeye başlandı. Bu koruma ilk olarak telefonların ekranına yapıştırılan çeşitli jelatinlerle yapılıyordu. Ancak bu jelatinlerin yetersiz olmasının üzerine tamperli cam tercih edilmeye başlandı.

Peki kırılmaz cam ya da temperli cam nedir? Temperli cam, yapısı itibariyle normal camdan daha dayanıklı bir cam türü olarak biliniyor. 700 derecelik sıcaklığa maruz bırakılan cam birden soğutularak bu özel cam elde edilmekte. Temperli cam, darbe aldığı anda normal cama nazaran boncuk boncuk parçalanarak dağılıyor. Yani temperli cam kimseye zarar vermiyor. normal camlar ise darbe aldığı anda kırılıyor ve şayet telefon ekranında kullanılacak olsaydı yüzlerde yaralanma ihtimalleri söz konusu olurdu. Yani temperli cam telefonlarımızda hem darbelerden hem de çizilmelerden koruma görevini üstleniyor.

Temperli cam fiyatları çeşitlilik gösteriyor. Piyasada çeşitli markalara ait temperli cam koruyucular bulunmakta. Bazı temperli camlar 15 TL civarındayken bazıları ise 50 TL ve hatta 50 TL'nin de üzerinde fiyatlara sahip. Fiyatı az olan temperli camların kalitesiz olma durumu olacak gibi bir kaide yok. Tüketicilerin tercihi ise çoğunlukla orta fiyatta olan temperli camlar. Bu orta fiyatlı temperli camların fiyatları da en az 20 TL. Satın alınan bu temperli camları ya bir telefoncu yardımıyla ya da kendini başınıza telefonunuza yapıştırabilmeniz mümkün. Temperli camlara internet üzerinden erişmeniz ve internetten satın alabilmeniz de mümkündür.

Bir diğer yanlış algı ise kırılmaz cam olduğu için telefonunuza hiçbir darbe gelmeyeceği yönünde. Ancak bu doğru bir düşünce değil. Kırılmaz cam adıyla satılsa da bu camlar ekrana gelen darbeleri emebiliyor, içten kırılabiliyor ve çatlayabiliyor. Yani dışarıya yansıtmasa da içten kırılıyorlar. Dolayısıyla temperli cam kullanırken bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bu makaleye ifade bırak