Kitaplara bomba yerleştiren profesör bombacı 'Unabomber Kaczynski'

Theodore John Kaczynski, Polonya asıllı ABD'li matematik profesörü ve anarşist eylemcidir. 16 yaşında kabul edildiği Harvard Üniversitesi'nden mezun olan Kaczynski, doktorasını Michigan Üniversitesi'nde Matematik alanında yaptı. Daha sonra Berkeley Üniversitesi'nde o döneme kadar en genç öğretim üyesi olarak görev yaptı. Peki bu çılgın dahiyi bombacı bir eylemciye dönüştüren olaylar neydi?

Kitaplara bomba yerleştiren profesör bombacı 'Unabomber Kaczynski'

Theodore John Kaczynski, 1967 yılından beri devam ettiği öğretim üyeliğini bıraktı. Neden bıraktığı bilinmese de öğrencileri onun hakkında ciddi suçlamalarda ve şikayetlerde bulunmuştu.

Kaczynski'nin öğrencilerini ihmal ettiği, derslerde ağzından çıkan kelimelerin anlaşılmadığı hakkındaki şikayetlerden bazıları. Fakat hakkındaki en ciddi suçlama ise 22 öğrencisini çeşitli deneylerde denek olarak kullandığı yönünde.

Kaczynski'nin psikolojik ve sosyolojik deneylere olan merakının bir diğer kanıtı da Harvard'ta 3 sene boyunca sürmüş bir deney olan ve testteki deneklerin 'dünya düzeni' ile ilgili teoriler üretmeleri istenen bir deneydir. Deneyin ileri aşamalarında dünya düzeniyle ilgili bu teoriler üzerine deneklerle konuşulmuş ve teoriler çürütülmeye çalışılarak deneklerin bu durum karşısındaki nabız ve kalp atışı gibi reaksiyonları incelemek üzere kaydedilmiştir.

 

Bu deneyin hayatında bir dönüm noktası olduğu bilinen Kaczynski, deney sonrası iyice içine kapanık ve yalnız bir hale büründü. 1978 yılına bomba yapımı için gerekli malzemeleri almak amacıyla para biriktiren ve kendine ait evde yalnız yaşayan Kaczynski, daha sonra kendini ormana, dağlara ve doğaya vurdu.

1978'den 1995 yılına kadar birçok bombalı saldırı eylemi ve girişiminde bulunarak 3 kişinin ölümüne ve 23 kişinin yaralanmasına sebep oldu. 1995 yılında ise 'Endüstri Toplumu ve Geleceği' adlı manifestosunu yayınladı. Teknolojiye olan karşıtlığını anlattığı manifesto Türkçe'ye de çevrildi.

1996'da yakalanan Unabomber lakaplı Theodore John Kaczynski, hala tutuklu durumda. Netflix'in 2017 yılında çekimlerine başladığı 'Manhunt: Unabomber' dizisi Kaczynski'nin hayatını anlatıyor. 'Unabomber' kelimesi ise 'Üniversite (university) ve Havayolları (airlines) Bombacısı'nın kısaltmasıdır.

Bu makaleye ifade bırak