Küresel ısınma ve Kaliforniya yangınları arasında bir ilişki var mı?

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bu hafta yaşanan devasa yangınlar çok büyük bir alanı tahrip etti. Peki sık sık yaşanmaya başlanan bu yangınların meşhur küresel ısınma ile bir ilgisi var mı?
Küresel ısınma ve Kaliforniya yangınları arasında bir ilişki var mı?

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde hafta boyunca süren yangınlar onlarca insanın canına, milyonlarca yeşil alanın da kaybına sebep oldu. Son yangının, ABD tarihindeki en şiddetli yangınlardan biri olduğu açıklandı.

Kaliforniya'nın kuzey bölgesinde daha çok etki bırakan alevler Pazar akşamı birçok yangını tetikleyerek korkunç boyutlara ulaştı. Bölgedeki rüzgar etkisi sebebiyle kontrolden tamamen çıkan dev yangın yüzünden binlerce kişi evlerinden tahliye edildi veyüzlerce kişi kayıplara karıştı.

Yangınların çıkış sebebi henüz gizemini korusa da medya, enerji hatlarının bu yangınlara sebep olduğu ihtimali üzerinde duruyor. Yangınların sebebi ne olursa olsun insanların değerli katkıları (!) sayesinde süreci günden güne hızlanan ve geri dönülemez boyutlara ulaşan küresel ısınma bu yangınları devasa boyutlara ulaştırmada önemli bir rol oynamış olabilir.

Küresel ısınmanın söndürülmesi güç yangınları tetiklemesinin en açık kanıtı yükselen hava sıcaklıkları. Sıcak hava ağaçlardaki, bitkilerdeki ve topraktaki nem oranını azaltarak yanmaya elverişli hale getiriyor. Bu da yanma riskine son derece açık kaynakları yaratıyor. Her geçen yıl azalan yağışlar ve dağlarda mevsiminden çok daha önce eriyen karlar da bu yangınların tuzu biberi haline geliyor.

İnsan faktörü de işin içine girince yangınlar çok bilinmeyenli ve nasıl çözüleceği tamamen bir sır olan denklemler haline geliyor.

Kaliforniya'nın kuzeyinde meydana gelen yangınlar halen sürüyor ve henüz yangını neyin tetiklediğine dair net bir araştırma ve sonuç bulunmuyor. 2016- 2017 kış sezonu bölge için yağış bakımından oldukça verimli geçse de devamında yaşanan yaz mevsimi rekor sıcaklıkların da yadsınamaz katkısı sayesinde oldukça kurak ve sert yaşandı.

Bu hafta yaşanan yangınlarda görülen rüzgar etkisinin bir benzeri de 1991 yılında yaşanan Oakland Yangınları'nda da görülmüştü. 1991 yılında yaşanan yangında 25 kişi yaşamını yitirmiş, 3 bin 500'den fazla ev kullanılamaz hale gelmişti.

Bu makaleye ifade bırak