Kurukafa şeklindeki asteroid deprem ve tsunami endişesini artırıyor

Şekli kurukafayı andıran TB145 adlı asteroid, Dünya'nın çok yakınından geçmek için gün sayarken bazı kişiler bu geçişin çarpmaya dönüşmesi durumunda neler olabileceğini tartışıyor. 
Kurukafa şeklindeki asteroid deprem ve tsunami endişesini artırıyor

En son 2015 yılındaki Cadılar Bayramı'nda Dünya'yı teğet geçen TB145 adlı kurukafa biçimindeki asteroid önümüzdeki yıl tekrar Dünya'nın yakınlarından geçiş yapacak. 

Buraya kadar her şey normal. Tuhaf olan sosyal medyada bazı kullanıcılar asteroidin bir kente ya da denize düşmesi durumunda neler olabileceğine dair tahminler yürüterek korku salıyor.

Reddit kullanıcılarından birisi bu denli büyük bir asteroidin bir kente düşmesi durumunda kentin yok olabileceği yorumunda bulunuyor. Bir başka kullanıcı da asteroidin yüzde 71 ihtimalle denize düşeceğinden ve tsunamiye sebep olabileceğinden bahsediyor.

Başka bir kullanıcı da çapı 8 kilometre olan bu asteroidin 7 büyüklüğünde bir deprem yaratabileceğine dikkat çekiyor.

Bunca felaket senaryosuna rağmen uzmanlar bu uyarıları pek de sallamıyor. Uzmanlar, asteroidin Kasım 2018 tarihinde Dünya'nın yakınından geçeceğini söylüyor.

En son 2015 yılında yine Dünya'nın yakınından geçen TB145 adlı kurukafa asteroidi o tarihte 486 bin kilometre uzaklıktan geçerek yoluna devam etmişti. Bu mesafe Ay ve Dünya arasındaki mesafenin 13, katı. Kasım 2018'deki geçişinde TB145'in mesafesi önceki mesafesinden 105 kilometre daha uzakta olacak.

TB145 şu an için 3,7 astronomik birim uzaklığında. 3,7 astronomik birim yaklaşık Dünya ile Güneş arasındaki mesafeye denk geliyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak