Latin Amerika teknoloji liderliğine mi soyunuyor?

Çinli yatırımcılar Latin Amerika ülkelerine inanılmaz miktarda paralar aktarmaya başladı. Bu durum teknolojide Çin destekli Latin Amerika devrimi mi yaşanacağı sorularını beraberinde getiriyor.

Latin Amerika teknoloji liderliğine mi soyunuyor?

Teknoloji denilince aklınıza hangi ülkeler geliyor? Muhtemelen bu soruya yanıt olarak ABD, Çin, Güney Kore ve Japonya gibi ülkeleri sıralayacaksınız. Fakat bu ülkeler teknoloji yarışında bayrağı Latin Amerika ülkelerine kaptırıyor olabilir.

Bloomberg'ün yayınladığı rapora göre 2017 yılında Güney Amerika ülkelerindeki projeler için Çinli yatırımcılar bu ülkelere tam 1 milyar dolar kaynak aktardı. Peki bu rakamın 2015 yılında yalnızca 30 milyon dolar olduğunu söylesek?

Meksika'nın en başarılı haber uygulaması Noticias Aguila, Çin'in Shenzhen kentindeki bir ekip tarafından geliştirildi.

Geçmişte Çin genel olarak Avrupa ve ABD'deki teknolojik fikirleri bir anlamda çalıyordu. Fakat günümüzde Çin, batı dünyasından çok daha hızlı bir şeklide teknoloji üretiyor.

Bloomberg'ün raporunda Çinli yatırımcılar için bazı uyarılar da bulunuyor. Buna göre Latin Amerika ülkelerinde şirketleri satın alarak yayılma yöntemi genel olarak halk tarafından pek hoş karşılanmadı ve ters tepki yarattı.

Bakalım bundan böyle elimizdeki tüm teknolojik ürünler Made in Mexico, Brazil, Argentina, Chile, Peru varyasyonları ile mi satılacak?

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak