’Güvence’ ve ’Cennet Belgeleri’ iddialarına yanıt verdi

1 0
07 November 2017 | İzlenme: 76 | Kategori: Haberler

Başbakan Binali Yıldırım, "Amerika Birleşik Devletleri’ne güvence vermek veya onların bize güvence vermesini istemek gibi bir müzakere hukuk devleti ilkelerine uymaz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Washington ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanında basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, "Bu ziyaretimiz çerçevesinde ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmeler yapacağız. Ziyaretimiz 7-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu resmi görüşmenin dışında da birçok farklı görüşmelerimiz var. Gerek kongre mensupları ile gerek STK’larla Türkiye-ABD ilişkileri konusunda kapsamlı görüşmeler gerçekleştireceğiz. Ziyaretimde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Grup Başkanvekilimiz Mehmet Muş, İstanbul Milletvekilleri Volkan Bozkır ve Mustafa Şentop bizimle birlikte olacak. Ziyaretimizin New York bölümünde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katılmış olacak. Özellikle ABD Başkanı Uzakdoğu ziyaretinde olduğu için Sayın Pence ile Türkiye-ABD arasındaki bütün konuları ele alacağız. İkili ilişkilerimiz başta olmak üzere bölgesel konularda yaşanan gelişmeleri de değerlendirme fırsatı bulacağız. Özellikle Türkiye-ABD arasındaki Suriye, Irak meseleleri FETÖ konusundaki Amerika ile ilgili taleplerimiz ve bu konuda bundan sonraki aşama kapsamlı bir şekilde dile getirilecek. Ayrıca, PYD, YPG ve DEAŞ ile mücadele konusunda da aramızda mevcut olan bazı sorunların açıklıkla iki müttefikin hukukuna uygun şekilde ele almayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

VİZE KRİZİ VE KARŞILIKLI AÇIKLAMALAR ABD’nin Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinde sınırlı ölçüde vize başvurularını yeniden kabul etmeye başlamasına ilişkin değerlendirmede bulunan Yıldırım, "Ziyaretimiz öncesi ABD-Türkiye arasında bir süre önce askıya alınan vize işlemlerinin sınırlı da olsa başlamış olması olumlu bir adım olarak mütalaa edilebilir. Bu çerçevede yapacağımız ziyaretin ülkemizin ABD ile ilişkilerinin bulunduğu düzeyden daha iler