Alacağı makinenin fiyatını yüksek buldu, kendi makinesini yaptı

0 0
28 February 2018 | İzlenme: 38 | Kategori: Ekonomi

Bayburt’ta plastik boru imalatı yapan vatandaş, işini geliştirmek için alacağı yaklaşık değeri 150 bin lira olan makinenin fiyatını yüksek buldu, 40 bin lira maliyete kendi makinesini üretti. Bayburt 21 Şubat Sanayi Sitesi’ndeki atölyesinde yaklaşık 35 yıldır su ve elektrik borusu üretimi yapan Muammer Karagöz, yeni teknolojiye ayak uydurmak ve işini geliştirmek için son teknoloji plastik boru üretim makinası almaya karar verdi. Ancak piyasa yoklaması yaptıktan sonra yeni makinelerinin piyasa değerinin bütçesinin üzerinde olduğunu gören Karagöz, kendi makinesini üretmeye karar verdi.

Daha sonra sanayideki arkadaşlarından da yardım alarak işe koyulan Karagöz, tamamen kendi üretimi olan ve piyasa değeri yaklaşık 150 bin lira olan plastik boru üretim makinesini 40 bin liraya mal ederek yaptı.

Karagöz, kendi yaptığı makineyle hem elektrik tasarrufu sağladı hem de daha kaliteli ve hijyenik borular üretmeyi başardı.

Yaklaşık 35 yıldır Bayburt’ta bu işi yaptıklarını dile getiren Karagöz, “Makinelerimiz ister istemez eskidi, artık makinelerimizi yenileme ihtiyacı duyduk. Ama baktık ki makinelerin fiyatları çok pahalı. Bir makineye 150 bin lira para istediler. Bizde kendi imkanlarımızla, Bayburt’taki imkanlarla makinemizi kendimiz ürettik. Elektrik giderimizi yarı yarıya düşürdük. İş verimini yüzde yüz artırdık. Bu makineyle daha kaliteli, daha hijyenik borular üretebiliyoruz.” dedi.

“Bunu üreten bir insandı bizde öyle düşündük ve başardık” Makinenin bazı parçalarını sipariş verdiklerini bazılarını ise, kendilerinin ürettiğini söyleyen Karagöz, “Bayburt’ta aslında yapılmayacak bir şey yok, yapılacak çok şey var ama insanın cesaretli olması lazım. İstesek tank yaparız, füze yaparız sonuçta bunları yapanda bir insan bunu bilmek lazım. Buda aslında fabrikadan çıkıyor ama bunu üreten bir insan. Bizde bunu böyle düşündük ve sonunda başardık. Allah’ın izniyle makinemizi piyasaya çıkardık ve üretime başladık.

Etiketler : video, ekonomi, bayburt, makine, izle