Arap dışişleri bakanları Kudüs için olağanüstü toplandı

0 0
17 Mayıs 2018 | İzlenme: 32 | Kategori: Dünya

Arap Birliği, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini  Kudüs'e taşıması ve sonrasında yaşanan olayları görüşmek üzere Mısır'ın başkenti  Kahire'de dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplandı.

Toplantıya başkanlık eden Suudi Arabistan'ın Dışişleri Bakanı Adil  el-Cubeyr, "ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının uluslararası yasalara  aykırı olduğunu" söyledi.

Cubeyr, "ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını reddediyor ve bunu  Filistin halkının haklarına zarar verme olarak değerlendiriyoruz." dedi.

Toplantıda söz alan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ise  ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının İsrail'i Filistinlilere karşı şiddet  uygulaması konusunda teşvik ettiğini dile getirdi.

İsrail'in Filistinli sivillere uyguladığı şiddeti, "Gazze'deki sivil  halka karşı kontrolsüz şiddet ve düşmanlık" olarak nitelendiren Ebu Gayt,  "ABD'nin tutumu İsrail'i sivil insanları rastgele şekilde öldürme, uluslararası  yasaları çiğneme ve insanlık dışı tavırlar alma konusunda teşvik etmiştir."  ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
(0)
daha fazla yorum