Bakan Soylu: Dünyada enerjinin en güvenli geçiş sahası Türkiye'dir

0 0
05 December 2018 | İzlenme: 82 | Kategori: Haberler

Soylu, Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Konferans Salonu'nda, "Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Öğrencileriyle Tecrübe Paylaşımı" programına katıldı.

Türkiye'nin iki enerji havzasının çok önemli bir stratejik noktasında  olduğunu belirten Soylu, geçen günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TürkAkım projesiyle önemli bir adım  attığını söyledi.

Erdoğan'ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile de SOCAR Star  Rafinerisi'nin açılışını gerçekleştirdiğini hatırlatan Soylu, şunları kaydetti:

"Bir taraftan Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı, Türk Akımı, Mavi  Akım, TANAP, bir taraftan en büyük mücadelelerin sürdüğü Irak'ın kuzeyindeki  petrol ve doğal gaz havzasından Avrupa'ya veya dünyaya nakledilecek oradaki  enerji hattının hangi haritanın üzerinden gidip gitmeyeceği mücadelesi. Dünyada  enerjinin en güvenli geçiş sahası Türkiye'dir. Türkiye ortaklığı ve Türkiye'den  geçmesi hem nihai olarak ulaşacağı nokta açısından hem de coğrafyada bulunan komşularımız açısından en güvenilir olanıdır."