Buteflika uzun bir aradan sonra ilk kez kameralar karşısında

0 0
12 March 2019 | İzlenme: 432 | Kategori: Dünya

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, 24 Şubat'ta tedavi için gittiği İsviçre seyahatinden bu yana ilk kez kameralar karşısına  çıktı.

Cezayir devlet televizyonu, Buteflika'nın çok sayıda üst düzey ismi  kabul ettiği görüşmelerin yer aldığı görüntüleri yayınladı.

Buteflika, bu görüşmelerde Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayıd Salih, bu  akşam görevinden istifa eden Ahmed Uyahya, Uyahya'nın ardından başbakanlık  görevine getirilen Nureddin Bedevi, Başbakan Yardımcısı olarak atanan eski  Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra'nın yanı sıra eski BM Suriye Özel Temsilcisi,  diplomat El-Ahdar el-İbrahimi ile bir araya geldi.

Görüntülerde Cumhurbaşkanı ile tokalaşan Genelkurmay Başkanı Kayıd'ın,  sınır bölgeleri başta olmak üzere ülkenin güvenlik durumuna ilişkin Buteflika'ya  rapor sunduğu görüldü.

Buteflika'nın kabulleri sırasında yorgun ve bitkin olduğu gözlendi.  Cumhurbaşkanı'nın ayrıca misafirleriyle tokalaştığı ve konuşmaksızın konuklarını  dinlediği görüldü.

Abdulaziz Buteflika, bugün yayımladığı mesajda, ülkede tartışmalara  neden olan 5. dönem cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini ve 18 Nisan'da  yapılması belirlenen seçimlerin ertelendiğini açıklamıştı.