İstanbul’da nefes kesen rehine kurtarma operasyonu

0 0
15 November 2018 | İzlenme: 319 | Kategori: Haberler

Bağcılar’da Pakistan uyruklu adam, dini nikahlı eşiyle ilişkisi olduğunu iddia etti. Pakistanlı genci kaçırarak 50 bin dolara Afganistanlı fidye çetesine teslim etti. Genci teslim alan Afganistan uyruklular, ailesini görüntülü arayarak 130 bin dolar fidye istedi. Fidye pazarlığını görüntülü aramayla yapan şahıslar polisin nefes kesen operasyonuyla kıskıvrak yakalandı. Olay, geçtiğimiz Çarşamba günü Bağcılar’da meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ülkeye kaçak yollarla girerek semtte arkadaşlarıyla bir evde yaşayan Pakistan uyruklu Shabbır A.(26), bir süre önce dini nikahlı olan Asma J.(26) ile ilişki yaşamaya başladı. Bu durumu öğrenen Asma’nın eşi Muhammed A.(30), Shabbır’ı kaçırmak için plan yaptı. Plan kapsamında eşi Asma’ya, “Sen karışmayacaksın, onu Afganistanlılara satacağım” diyen Muhammed ardından Sultangazi’deki bir arkadaşına ulaştı. Arkadaşının siyah bir minibüs kiralayarak beklemeye başladı. Durum devam ettiği esnada plan kapsamında Asma, eşinin zorlamasıyla Shabbır’ı konuşmak işin Bağcılar’daki evine çağırdı.

Derdest edip minibüsle kaçırdılar Eve giden genç burada Muhammed ve plan yaptığı 6 arkadaşı tarafından derdest edildi. Gencin ellerini ve ayaklarını bağlayan şüpheliler, kiralık siyah bir minibüse koyarak Ümraniye’deki bir eve kaçırdı. Olayın ardından Shabbır’ın arkadaşları onu aramaya başladı. Cep telefonununa gence ulaşamayan arkadaşları, Asma’nın evine gitti. Burada Asma’yı sorguya çeken gencin arkadaşları yerini söylememesi üzerine kadını Esenyurt Kıraç Polis Merkezine götürdü. Kadına burada polis ekipleri tarafından kaçak yollarla ülkeye girdiği için idari işlem yapıldı. Kadının teslim edilmesinin ardından gencin arkadaşları durumu amcası Mazhar H.’ye anlattı.

Nefes kesen operasyon Bunun üzerine gencin amcası savcılığa başvuruda bulundu ve Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliğine bağlı Rehine Kurtarma ve Müzakere timi konuyla ilgili çalışma başlattı. Çalışma kapsamında tim, hiçbir veri ve güvenlik kam