Karaköy İskelesi böyle olacak

3 3
13 Mart 2018 | İzlenme: 49 | Kategori: Haberler

2008 yılında batan Karaköy iskelesinin yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yaptırılan Karaköy'ün yeni yüzer iskelesinin son halinin yer aldığı animasyon fotoğrafları ortaya çıktı. 2008 yılında şiddetli lodosun etkisi batan Karaköy iskelesinin yerine konulacak yüzer iskele tamamlanarak, dün akşam saatlerinde Tuzla’daki tersaneden yola çıkarılarak, gece saat 04:00’da Haliç Tersanesi’ne çekilen yeni yüzer iskele halatlar yardımıyla kıyıya bağlandı.

Yeni yüzer iskelenin götürülüşü havadan görüntülenirken, öte yandan iskelenin yerine yerleştirildiğinde alacağı son halinin animasyon fotoğrafları da ortaya çıktı.

Deniz üzerinde yüzer olarak tasarlandı İskele teknik özellikleri itibari ile 2 bin 236 metrekarelik alandan oluşurken, 2 bin ton ağırlığında bulunuyor. Deniz üzerinde yüzer olarak tasarlanan iskele 81 metre boyunda, 27.6 metre eninde. 3.5 metre yüksekliği bulunan yeni yüzer iskelenin ana güverteden çatıya olan yüksekliği 7.5 metre. İskele hizmet vermeye başladığında sancak ve deniz tarafındaki alınlık bölümünden aynı anda üç vapur yanaşarak yolcu indirip bindirebilecek. Çelik konstrüksiyon olarak inşa edilen iskelenin sahip olduğu çok amaçlı salon ve sosyal donatı alanları ve engelli erişimiyle Karaköy üzerinden deniz ulaşımının daha rahat kullanılması amaçlanıyor.

Yeni Karaköy iskelesi insanların kitap alışverişi yapacağı, kitap okuyup hem mimari şaheserleri, tarihi yarımadayı ve boğazı denizin 80 metre içerisinden 360 derece görebileceği kitap kafe 151 meterekare kapalı alan ve 90 metrekare üstü kapalı terası ile hizmet verecek.