Kaşıkçı bu köpekle arandı

0 1
03 December 2018 | İzlenme: 146 | Kategori: Haberler

Emniyetin hassas burunları olan ve 10 farklı branşta polislere yardım eden köpekler arasında kadavra arama köpekleri de yer alıyor. Türkiye 5 tane bulunan bu köpeklerden biri olan Melone, Suudi Konsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı'yı arama çalışmalarına katıldı. Emniyetin 10 farklı branşta yetiştirdiği hassas burunlu dedektör köpekler, terörle mücadele, uyuşturucu ve kaçakçılık suçları başta olmak üzere birçok alanda güvenlik güçlerine büyük katkı sağlıyor. Büyük çaplı operasyonlar da dahil emniyetin en güvenilir personellerinden olan köpekler, Ankara Gölbaşı'nda bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na bağlı Köpek Eğitim Merkezi (KEM) Şube Müdürlüğünde eğitiliyor. Eğitime alınan bu köpekler ise, üretim, hibe ve satın alma yollarıyla temin ediliyor.

Türkiye’de 5 kadavra köpeği var 10 farklı branşta yetiştirilen bu köpeklerin arasında ceset arama (kadavra) köpekleri de yer alıyor. Türkiye’de Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan beş kadavra köpeği var. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Erzurum’da bulunan bu köpeklerden biri de, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasında, başkonsolosluk ve konsolosluk konutundaki aramalar dahil olmak üzere çok sayıda göreve katılan Hollanda çoban köpeği cinsi kadavra köpeği Melone. Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezi’nde altı aylık eğitimin ardından İstanbul’da eğitmeni polis memuru Aykut Çil ile beraber göreve başlayan Melone, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nde yer alan illere göreve gidiyor.

“Melone kadavra köpeği olmaya uygun görüldü” Melone ile beraber Marmara bölgesinde görev alan eğitmen polis memuru Aykut Çil, Türkiye’de 5 tane bulunan kadavra köpeklerinden biriyle birlikte görev yaptığı için mutlu olduğunu söyledi. Melone ile ilgili sorulara cevap veren Çil, “Kadavra köpeklerinin kendine göre bir kursu, eğitimi var. Melone, Ankara Gölbaşı’nda bulunan köpek eğ