Taksim’in siluetine Çamlıca kulesi

0 0
04 January 2019 | İzlenme: 186 | Kategori: Ekonomi

Çamlıca Kulesi inşaatında sona doğru yaklaşırken sosyal alanların bulunacağı 10 katı tamamlanmış hali Taksim Meydanı’ndan gözükmeye başladı. Taksim Meydanı'ndan gözüken Çamlıca Kulesi meydan ile birlikte havadan görüntülendi. Çamlıca'da görüntü kirliliği oluşturan antenlerin tek bir noktada toplanması için yapımına başlanan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi inşaatı devam ederken Kule Taksim Meydanı’ndan da belirgin bir şekilde gözükmeye başladı. Kulede restoran kafeterya gibi sosyal alanların bulunacağı 10 kat tamamlandı. 388,5 metre yüksekliğindeki kulede, son olarak 4 kattan oluşan blok da hidrolik krikolarla kaldırılarak kule üzerindeki yerini aldı. Böylece Taksim Meydanı'ndan belirgin bir şekilde gözüken kule vatandaşların beğenisini topladı. Kulenin bin 400 ton ağırlığında hidrolik krikolarla içinden yükseltilen anteninin üzerinde ikaz ışıkları belli oluyor. Taksim Meydanı ile birlikte havadan görüntülenen kulede inşaat çalışmaları gece gündüz devam ediyor. Çekilen görüntülerde Anadolu Yakasında yükselen gökdelenlerin yanında Çamlıca Kulesi net bir şekilde gözüküyor.

“İstanbul’daki en yüksek kule olacak” Taksim Meydanı'na yakın bir yerde oturduğunu ifade eden Levent Göçken, “Çamlıca Kulesi’ni Taksim’den fark etmiştim, İstanbul’a bir şeyler katıyor bence. İstanbul’daki en yüksek kule olacak. Ben Sapphire kulesine birkaç kez çıkmıştım, oda İstanbul’a bir şeyler katıyor ama bu tarz bir kule Anadolu Yakası için çok iyi olacak. Özellikle turistlerin gezmeleri için güzel bir yer olacağını düşünüyorum. Anadolu yakasındaki bir kuleyi buradan görmeleri gayet güzel oldu bence” ifadelerini kullandı.

“Taksim’den gözüküyor olması demek Dünya’ya tanıtmak demektir” Ümraniye’de oturduğunu ve Çamlıca Kulesi açıldığında ilk ziyaretçilerden olmak istediğini vurgulayan Mehmet Ali Gündüz, “Çamlıca Kulesi’nin Taksim’den gözüküyor olması demek Dünya’ya tanıtmak demektir. İstanbul’a gelen bir turist Taksim’e gelecek. Buraya geldiğinde ise Çamlıca Ku