Yelda Ulu Colin: Risk almaktan çekinme, kendine güven

0 0
24 April 2019 | İzlenme: 110 | Kategori: Ekonomi

Mühendis bir kadın Yelda Ulu Colin. Mühendislik eğitiminin iş hayatında ve özel hayatında çok fark yarattığına inanıyor. İş hayatında, üniversite döneminde yapılan stajların önemini ise altını çizerek vurguluyor. Kadın yöneticilerin detaylara hâkim olması ve birden fazla işi aynı anda yapabilme becerilerine güveniyor. “Gelecek, hastasız hastaneler sektörün genel bir gerçeği haline gelecek” cümlesi bizi çok heyecanlandırdı. Çok keyifli bir sohbetti, sizi Yelda ile başbaşa bırakalım.

ODTÜ’lü - Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? GE Sağlık’ın Türkiye Genel Müdürü olarak görev almaktayım. Aynı zamanda Tıbbi Görüntüleme Teşhis ve Tedavi Teknolojileri Derneği’nin de Başkanlığını yürütmekteyim. 25 yıldır sağlık endüstrisinin teknoloji tarafında uluslararası firmalarda kilit ticari ve yöneticilik görevleri üslendim. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun oldum. Sağlık sektöründe çalışmanın ve insanların yaşamına olumlu etki sağlamanın hayatıma anlam kattığını her gün hissediyorum. İki tane aydınlık genç insanın, Can ve Lara’nın annesiyim.

- Sizi lider ya da kişi olarak değiştiren, olgunlaştıran, buymuş dedirten bir başarısızlık anınız var mı? Paylaşabilir misiniz? Başarısızlıkların beni daha da hırslandırarak başarma arzumu motive ettiğini gördüm. İnancım o ki, başarmak için doğru yoldan sapmadan ısrarla öğrenmek ve öğrendiklerimizi uygulamak lazım. Bazen de her olasılığı denediğiniz halde olmuyorsa akışa bırakmak gerekiyor. Hayatın bana öğrettiği bir ders, ne bir şeye çok seviniyor ne de çok üzülüyorum. Zira bugün üzüldüğünüz bir olayın sizlere gelecekte bambaşka kapılar açtığı ve daha pozitif bir sonuca götürdüğü olabiliyor.

Detaylara hakim - Yönetici olan bir kadın olmak hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Kadın yöneticilerin detaylara hâkim olması ve birden fazla işi aynı anda yapabilme becerilerinin olması, özellikle de erkek egemen ortamlarda bazen kadın yönetici sert diye al