Yıkılma tehlikesi olan minare havadan görüntülendi

0 0
31 August 2018 | İzlenme: 417 | Kategori: Haberler

Beyoğlu’ndaki Tarihi Sefer Kethüda (Bostaniçi) Cami’nin yıkılmak üzere olan minaresi tehlikeye davetiye çıkarıyor. Çökme tehlikesiyle karşı karşıya olan minareye rağmen vatandaşlar camide ibadetlerine devam ederken minarenin son durumu havadan görüntülendi. Beyoğlu Tomtom Mahallesi’nde bulunan Tarihi Sefer Kethüda (Bostaniçi) Cami’nin minaresinde bulunan çatlaklar görenleri hayrete düşürüyor. Geçmişten bugüne yıllar içinde caminin çeşitli noktalarında tadilatlar yapılsa da caminin minaresi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Camiye ibadete gelen vatandaşlar, minarenin hem kendi hem de cami önünde oynayan çocuklarının can güvenliği için tehlikeli olduğunu belirtti.

Çökmek üzere olan minarenin altında vatandaşlar namaz kılıyor Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilginin olmadığı 1874 tarihinde yağan kar nedeniyle çatısı çökünce yeniden ihya edilen caminin minaresinin son durumu ise havadan görüntülendi. Görüntülerde minarede bulunan derin yarıklar dikkat çekti. Halen ibadete açık olan camiye gelen cemaat minarenin en kısa sürede yapılmasını istediğini belirtti. Vatandaşlar, sorumluluğu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde olduğu belirtilen caminin minaresinin tamir edilmesini istiyor.

“Yağmur, çamur, fırtınada her an devrilebilir” Minarenin tamir edilmesini istediklerini ifade eden bir vatandaş, “ Çok uzun zamandan beri böyle yetkililerden bir an önce bunun onarılmasını, restorasyon yapılmasını bekliyoruz. Şu anda hükumetimiz bütün eski camilerde restorasyon yapıyor belki burası da sıradadır ama bir an önce yapılması gerekiyor. Yağmur, çamur, fırtınada her an devrilebilir. Tehlikeli, insanlar geliyor geçiyor, yetkililerin bir an önce çözüm bulmasını istiyoruz. Yıkıldığı zaman insanlara ve çevreye zarar verebilir” diye konuştu.

“Minare yıkılırsa diye korkuyoruz” Olası bir yıkılma durumunun tehlikesine dikkat çeken bir vatandaş, “Aşağı yukarı bir senedir böyle, içeride de hala namaz kılınıyor. Minare yıkılırsa diye korkuyo