Nil Makaracı, cinsel yönelimi sebebiyle diziden kovulduğunu iddia etti

Nil Makaracı, lezbiyen ilişkilerin yaşandığı 'Orange is the New Black' isimli dizinin Türkiye uyarlaması olan Avlu'da rol alıyordu. İddiasına göre, 'lezbiyen' olduğu için diziden kovuldu. Peki işin aslı astarı nedir? Nil Makaracı kimdir?
 

Nil Makaracı, cinsel yönelimi sebebiyle diziden kovulduğunu iddia etti

Güne çirkin bir haberle uyandık. 'Avlu' dizisinin kadrosundan çıkarıldığını iddia eden oyuncu Nil Makaracı, şöyle bir açıklama yayınlamış:

"Merhaba, ben Nil Makaracı. Çok büyük heyecan ve istek duyarak dahil olduğum Avlu dizisi kadrosundan 21 Mart tarihinde, yönetmen yardımcısı Merve Çolak tarafından çıkartıldım! Daha öncesinde kendi ajansımın bile bana, 'LGBT bireylerin de yer alacağı bir dizi başlıyor' diyerek anlattığı Avlu'dan, LGBT yüzünden ve lezbiyen olmam gerekçesiyle, homofobik tavırlarla resmen kovuldum! Ortada geçerli hiçbir bahane yok! Merve Çolak'ın bana ilettiği, 'Sen LGBT'lerle konuşmuşsun, lezbiyenlikle ilgili bir şeyler yazmışsın, sana konuşma demiştim' gibi sözleri sonrası, çok sevdiğim ve istekle, canla başla çalıştığım işimden oldum. Maddi ve manevi çöküş yaşıyorum. İki gündür ağlıyorum. Bahsettikleri LGBT konusu ise şu: Gmag, Avlu dizisinin reklamını bu yönde yapmış ve binlerce kişiye de ulaşmasını sağlamıştır. Kendilerinin konuyla ilgili en ufak bir alakaları olmadığı gibi, bu zor süreçte de yanımda olmuşlardır. Çok çok çok üzgünüm. Lezbiyen olduğum için, LGBT ile ilgili şeyler yazıldığı için atıldım, kötü sözlere maruz kaldım. Gmag aracılığıyla tüm kamuoyuna, LGBT mecralarına bildirimdir. Beni seven, destekleyen, önce canım anneme, arkadaşlarıma, sevenlerime bir özür borçluyum. Karşınızda olamayacağım, bir Türkiye gerçeğiyle karşı karşıya kaldım. Beni affedin. İlerleyen dönemlerde umuyorum buluşacağız. Sevgi ve saygılarımla."

 

 

Bu konuda iki şey söylenebilir:

Birincisi; iddiaya göre yönetmen yardımcısı Merve Çolak, “Sen LGBT'lerle konuşmuşsun. Lezbiyenlikle ilgili şeyler yazmışsın. Sana konuşma demiştim" demiş. Bu sözü gerçekten söylediyse, çok trajik ve kendisi adına üzücü! İnsanları cinsel yönelimleri yüzünden ötekileştirmek, dünyanın en alçakça tavrı. Bu yapılanlar doğruysa, homofobik olan bir diziden kalite de beklenmez. Nil Çolak eğer haksız gerekçelerle işten çıkarıldıysa dava açılır, tepki verilir, gereği yapılır. 

 

 

İkincisi; tüm bu iddialar, dizinin başrollerindeki kadınları düşününce pek de aklıma yatmıyor. Neden derseniz, acaba derim, Nil Makaracı farklı sebeplerle kovuldu da, cinsel yönelim mevzusunu kılıf olarak mı sunuyor? Çünkü bilen bilir; medya sektörünün eşcinsellerle alıp veremediği yoktur genel olarak. Gösteri dünyasında bir sürü gay ve lezbiyen çalışır. Bir sürü eşcinsel oyuncu, bir sürü eşcinsel şarkıcı, bir sürü yapımcı var. Acaba bu iş, dikkat ve ilgi çekme, ismini duyurma çabası mı? Yapımcıdan resmi bir açıklama gelmesini beklesek daha iyi olmaz mı? Acaba olayın arkasında farklı durumlar mı var? Nil Hanım kendini haklı göstermek için mi LGBT durumunu öne çıkarıyor? Ya da diziyi karalama çalışması mı hepsi? Bunları resmi olmayan bir paragraftan bilemeyiz. Pekala herkes böyle bir yazı yazıp gruplarla paylaşabilir. Belki de hata gerçekten kendisindedir ve kovulma nedeni cinsel yönelimi değil, yapım ekibinin bazı uyarılarını sallamamış olmasıdır. Zaten Nil Hanım lezbiyen olduğunu saklamıyor. "Sen çok Nişantaşı kadınıydın, meğer LGBT'liymişsin, sonradan anladık, kovuldun!" diyeceklerini pek sanmıyorum. Homofobik bir yapımcı/yönetmen olsa, en başta işe alınmazdı ki... 

 

 

Yine de biz umalım, Nil Makaracı'nın zaten zor olan hayatı, bu açıklamadan sonra daha da zorlaşmasın.  

Bu makaleye ifade bırak