Psikopatlığın kitabını yazan roller fazla karikatürize canlandırılıyor

Psikopatlığın kitabını yazan roller fazla karikatürize canlandırılıyor

Öncelikle araştırmaya bakalım.

Journal of Forensic Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre sinemada bugüne dek en psikopat olarak adlandırılan yaklaşık 400 karakter inceleme altına alınmış.

Araştırmaya katılan psikiyatristler, izledikleri filmler arasında en psikopat karaktere sahip olan filmin Javier Bardem tarafından 'İhtiyarlara Yer Yok' filminde canlandırılan Anton Chigurh karakteri olduğu belirtilmiş.

Kararın gerekçesi de şu şekilde: "Davranışlarını kestiremiyoruz. Tecrübelerinden ne kadar faydalabildiği meçhul. Fazla soğukkanlı, fazla zalim, fazla kararlı ve ciddi manada empati yoksunu."

Yani benmerkezcilliğin dibinde, robotik bir imaj, Anton karakterinin psikopatlığın zirvesinde yer alması için önemli kriterler arasında sayılmış.

Kadın psikopat karakterler arasında ise tahmin edeceğiniz gibi 'Temel İçgüdü' filminin yıldızı Sharon Stone yer alıyor.

Ancak gördüğünüz gibi her iki karakter de fazlasıyla karikatürize tipler.

Elbette iyi oyunculuklarla karşımıza çıktı her ikisi de.

Ancak yine de objektif bakabilirsek fazlasıyla "Sharon'cığım sen psikopatsın" ya da "Javier baba, sen psikopatsın, ona göre ha" gibi bir komut verilmiş gibiler.

Filmler elbette bu tarz karikatürize tiplere müsamaha tanıyabilir ancak gerçek hayatta pek de karşılıkları yok.

Zalimce kendi çıkarını maksimize etmek için bencilliğin doruklarında gezen tiplerin psikopatik eğilimler göstermediğini kim söyleyebilir?

Ve zaten 'Psikopat karakterler' gibi bir listede oturup da Volver'deki Penelope Cruz'un olmasını da beklemiyorsunuz herhalde?

Psikopatlığın kitabını yazan roller fazla karikatürize canlandırılıyor.

Kör göze parmak yerine biraz daha beynimizi ve içgüdülerimizi devreye sokmamız, dar kalıpların altında ezilmememiz gerekiyor.

 


twitter.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak