Şempanze yuvasının insan yataklarından daha temiz olduğu ortaya çıktı

Yataklarımızın gerçek bir pislik yuvası olduğu kanıtlandı. Bilim dünyası, şempanze yuvalarının insanların geceleri derin bir uyku çektiği yataklardan çok daha temiz olduğunu kanıtladı.

Şempanze yuvasının insan yataklarından daha temiz olduğu ortaya çıktı

Çarşaflarınızı, yastık kılıflarınızı ne kadar sıklıkla değiştiriyorsunuz? Belki de sıklıkla değiştirmeniz bile yeterince temiz kalması için fayda etmiyordur.

Şempanzeler doğada yaşıyor, her gün ota, çamura, toprağa basıyor olabilir fakat geceleri üzerinde rahat ve derin uyku çektiğiniz yataklar şempanzelerin yuvalarından bile daha pis!

ABD'li doktora öğrencisi Megan Thoemmes liderliğindeki ekip, Tanzanya'daki İssa Vadisi'nde 41 şempanze yuvasından aldığı örnekleri inceledi.

Megan Thoemmes, yaptığı araştırma için şu sözleri söyledi: ''Biliyoruz ki insanların yaşadığı evler insanların kendi ekosistemleridir ve insan yatakları sıklıkla evde bulunan takson alt kümeleri ve organizma çeşitleri içerir.''

''Örneğin insan yataklarında bulunan bakterilerin yüzde 35'i dışkı, yüz ve deri bakterisini içeren insan kalıntılarıdır.''

''Bu verileri evrim teorisinde en yakın akrabalarımız olan ve yataklarını günlük olarak hazırlayan şempanzelerle kıyaslamak istedik.''

Yapılan analizler sonucunda şempanze yataklarında daha çok böceğe rastlansa da dışkı, yüz ve deri bakterisi kalıntılarının insan yataklarına oranla çok daha az olduğu gözlemlendi.

Bilim insanları eklembacaklı parazitleri incelerken bir başka şok edici sonuçla daha karşılaştı. Kan emici canlılar bulmayı ümit eden bilim insanları çok çok az miktarda bulguya rastladı. Bulunan dış parazit sayısı yuva başına yaklaşık dört adetle sınırlı kaldı.

Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçları son derece çarpıcı. Tertemiz yataklarımız şempanzelerinki kadar bile temiz değil. Gerçekler acı olsa da hepimiz bu gece yine pislik yuvası yataklarımızda yatacağız.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

 

Bu makaleye ifade bırak