Sosyal medya, emoji ve biz

Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Mutlu, yorgun, üzgün, endişeli… Hangisi? Bakın bakalım bi' sosyal medyaya; arkadaşlarınız nasıl hissettiklerini paylaşmaya başlamış mı?
Sosyal medya, emoji ve biz

Hatırlarsanız geçen 24 saat içinde arkadaşınız Aslı önce mutlu, daha sonra kederli, bir ara endişeli, iki saat sonra neşeli, bir saat sonra da ağrı içinde hissediyordu. Daha sonra yapılan yorumlardan ağrının gaz sancısından kaynaklı olduğunu öğrendik. Aslı’yı tüm duygularını bizlerle paylaştığı için alkışlıyoruz. Gelecek 24 saat için daha az duygu kargaşası yaşamasını önemle rica ediyoruz. Ha bir de fasulye filan yemesin… Malum... Çünkü takibi zor, yorum yazmak zor... Hayır telefon elimizde bütün gün Aslı’nın duygularını bekliyoruz. Aslı üzgün mü hissediyor? Hemen forumlar kuruluyor, gruplar toplanıyor, yapılacak yorumlar, kullanılacak emojiler, ağlayan kız, gülen surat, uçan sinek, kaçan balık… Böyle bir ifadeler dünyasında yaşıyoruz.  

 

 

- Ne oldu kuzuuum? (En yakın arkadaş) 
- Kuzuuum ne oldu? (En yakın ikinci arkadaş, birinciyle arada rekabet var)
- Kıyamaaam (Ne yazacağını bilemeyen, diğer iki kişiden farklı bir yorum yazmak isteyen bir arkadaş)
- Adaklık ve kurbanlık satışlarımız başlamıştır. (Kuzum ifadesinden dolayı yanlış foruma girmiş bir arkadaş) 
- ? (Aslında bu arkadaşı Aslı’nın durumu hiç ilgilendirmiyor, muhabbete mecburi katılıyor)
- :( (Bu arkadaş telefon klavyesini hızlı kullanamayanlardan. Yapmış olduğu üzgün ifade de en sona kaldığı için. Aslı mı? Ne olmuş ki Aslı’ya?) 
- :) (Bu arkadaş da yeni botoks yaptırdığı için ifade güçlüğü çekiyor)
- Arkadaşlar yeni kurmuş olduğum kişisel bloğum www.+%=? sizlerle (Bu arkadaşın grupla ilgisi yok. Arada kaynayıp reklam yapmaya çalışıyor)  
- Kahvaltı hazııır! (Aslı’nın annesi kızına artık sosyal medya üzerinden ulaşmaya çalışıyor)

Aslı ne mi oldu? Üzgün hissettiği için çok mutlu, reklam bile aldı. Yarın da yorgun hissetmeye karar verdi, sonra endişeli, daha sonra neşeli, bir ara tedirgin. Fasulye yerse nasıl hissedeceğini siz biliyorusunuz zaten, ben anlatmayayım.

Peki siz nasıl hissediyorsunuz? Sosyal medyalılaştıramadıklarımızdan mısınız? Hadi siz de paylaşın bir şeyler de yorum yapalım… Emojiler hazır valla! 

 

İrem Funda Çakmak 
havasutoprakbi@hotmail.com
Instagram/HavaSutoprakbi
www.havasutoprak.com


 

Bu makaleye ifade bırak