Starbucks ürünlerine kanser uyarısı koyacak

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir yargıç, 2010 yılında bir müşteri tarafından açılan kahve satan markalara açılan davada, Starbucks ve benzer kahve markaların kahve ürünleri üzerine kanser uyarısı koyması hükmünü verdi.

Starbucks ürünlerine kanser uyarısı koyacak

Starbucks ve diğer kahve satan şirketler bundan böyle ABD'nin Kaliforniya eyaletinde sattığı ürünlerin üzerine kanser uyarısı yerleştirecek. 

Geçtiğimiz Perşembe günü bir yargıç tarafından açıklanan karar, Starbucks, Dunkin' Donuts ve Peet's gibi kahve ürünleri satan markaların kahve kavurma sürecinde açığa çıkan asidik madde akrilamid hakkında bilgilendirme yapmadıkları için 2010 yılında dava edilmelerine dayanıyor.

Kaliforniya merkezli Eğitim ve Araştırma Konseyi CERT tarafından 2010 yılında açılan dava, Kaliforniya hukukuna göre akrilamidin kanserojen madde olarak tanımlandığı ve bu sebeple kahve satan markaların ürünleri üzerine uyarıcı etiket koymaları konusunu kapsıyordu.

Davanın ilk aşamasında Starbucks, kavrulmuş kahve içerisinde yüksek riskli oranda akrilamidin bulunmadığını gösteren bazı belgelerle savunma yapmıştı.

İkinci aşamasında ise kahve şirketleri, kavurma sürecinde ortaya çıkan karilamid seviyesinde kabul edilebilir bir oran olduğunu savunmuşlardı.

Fakat yargıç Elihu Berle, şirketlerin savunmalarını reddetti ve ürünlerin üzerine kanser uyarısı koymalarına karar verdi.

 

 

Starbucks'ın yeni içeceği fal bakacak!

Aralarında Starbucks'ın da bulunduğu 90 kahve şirketinin 10 Nisan'a karar karara itiraz etme hakkı bulunuyor.

Peki her gün kahve içiyorsak endişelenmemiz mi gerekiyor?

Cevap net: Hayır!

Kaliforniya'da açılan dava, eyaletin son derece özgürlükçü hukuk sistemi kapsamında değerlendirildi. 

Daha önce Kaliforniya'da aynı mahkeme, bir maymuna kendisi ile selfie çektirmek isteyen kişiye dava açma hakkı vermişti.

1986 yılında eyalette kabul edilen bir yasaya göre, bir ürünün zararlı sayılabilmesi için 900 zararlı maddeden en az birini içermesi yeterli.

Bu sebeple Kaliforniya eyaletinde satılan her ürün zararlıdır desek yeri.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak