Stephen Hawking Dünya'nın sonunun tarihini verdi

‘Stephen Hawking’in Favori Yerleri’ (Stephen Hawking's Favorite Places) adlı belgeselin ikinci bölümü yayınlandı. Ünlü fizikçiye göre, küresel ısınmanın devam etmesi, Dünya’da yaşamayı dayanılmaz kılacak. Hatta 200-500 yıl sonra insanlık kendine yeni bir yuva aramak zorunda kalacak.
Stephen Hawking Dünya'nın sonunun tarihini verdi

Stephen Hawking insanlığın geleceğine dair can sıkıcı öngörülerde bulunmaya devam ediyor. ‘Stephen Hawking’in Favori Yerleri’ belgeselinin ikinci bölümünde ünlü fizikçi, küresel ısınmanın Dünya’da yaşamayı dayanılmaz hale getireceğini ifade etti. Hawking'e göre sera etkisi sorunu çözülmezse Dünya, Venüs’ün kaderini yaşayacak. Yani kendi sonumuzu kendimiz getiriyoruz.

 

 

Kıyamet teorisyeni olarak bilinen Hawking’in sempatik yorumu şöyle: "İklim değişikliğinin olmadığını savunan biriyle karşılaşırsanız onlara Venüs'e gitmelerini söyleyin. Yolculuk masraflarını ben karşılarım."

Bu arada Venüs bundan 4.5 milyar yıl önce Dünya gibi, üzerinde su ve bitki olan bir gezegendi. NASA’nın araştırmalarına göre, sera gazının etkisiyle sıcaklığı 462 santigrat dereceye çıktı. Okyanusları buharlaştı, kurak hale geldi ve bugünkü halini aldı.

Hawking, Dünya'nın kaderinin Venüs’ün kaderiyle aynı olacağını öngörüyor. Dünya'nın yaşının 4.5 milyar yıl olduğunu belirterek, insanlığın 200-500 yıl sonra
kendine yeni bir yuva araması gerekeceğini söylüyor.
 

Büşra Özbelli
instagram.com/ozbellibusra

Bu makaleye ifade bırak