Stephen Hawking'in evrenin başlangıcı Büyük Patlama'dır önerisi çürütüldü

Stephen Hawking'in, evrenin Büyük Patlama (Big Bang) ile başladığı görüşü, bir grup matematikçi tarafından çürütüldü. 

Stephen Hawking'in evrenin başlangıcı Büyük Patlama'dır önerisi çürütüldü

İngiliz fizikçi Stephen Hawking'in evren hakkında görüşü, Tekillikler (Singularity) konseptine dayanıyor. Tekillikler konsepti, son derece aşırı koşulları belirtir, bu koşullarda fizik kuralları çöker ve bilim ya da bilimsel gözlem adına her şey imkansız hale gelir.

Bu tekilliklerin kara deliklerin merkezinde olduğu söylenir ve en büyük tekillik, her şeyin en başında yer alır. Bu da evrenin yaratılışından önceki anlar anlamına gelir.

Son derece karmaşık bir yapı olan tekillikler fiziğini Albert Einstein bile tam olarak derinlemesine inceleyemedi ve yaşamı boyunca kara deliklerin varlığını reddetti.

Fakat Alexander Friedmann, Georges Lemaitre, Edwin Hubble, Stephen Hawking, Alan Guth ve Roger Penrose gibi büyük bilim insanları Einstein gibi düşünmedi ve kara delikler ve Genel Görelilik Kuramı'nı benimseyen tekillikleri zamanımızın evren bilimi olarak tanımladı.

Ta ki bugüne kadar...

Uluslararası bir matematik ve fizik grubu, fiziğin kitabını baştan yazdı desek yeridir.

Yeni teori, kara deliklerin içerisinin ve her şeyin başlangıcının bilimsel değerlendirmesine imkan sağlıyor. 

Son derece üst düzey karmaşık matematik ve bilim kullanan ekip, Hawking'in iddiasını çürütmek için kuantum etkilerini ortaya çıkardı.

Lethbridge Üniversitesi Fizik ve Astronomi Fakültesi'nde görev yapan bilim insanı Faisal Mir, yeni teori hakkında şu sözleri söyledi: ''Genel Görelilik Kuramı evrenin, Büyük Patlama tekilliği ile başladığını ve bu anlamda fizik kurallarının tekilliğe uygulanamaz olduğunu savunuyordu.''

''Dahası Penrose-Hawking tekilliği önermeleri, bu tekilliklerin varlığını, klasik Genel Görelilik'in yapısı içinde inşa edilmiş bir gerçek nitelik olarak gösteriyordu.''

''Bu tekilliklerin kuantum etkileriyle ortadan kaldırıldığı bugüne kadar tartışılan bir konuydu fakat bugüne kadar bu tip bir çalışma, kuantum yer çekimi konusuna farklı yaklaşımlar kullanılarak yapılıyordu ve tüm bu yaklaşımlar beraberinde sorunları da getiriyordu.''

''Kuantum etkileriyle ortadan kaldırılan tekillikleri kanıtlamak için, Penrose-Hawking tekillik önermelerinin kuantum versiyonuna ihtiyaç duyduk ve makalemizde elde ettiğimiz şey de bu.''

''Makalemiz, tıpkı Penrose-Hawking tekillik önermeleri gibi tekilliklerin, klasik Genel Görelilik'in gerçek niteliği olduğunu kanıtladığı gibi, kuantum etkilerinin Genel Görelilik'ten tekillikleri kaldırdığı kanıtladı.''

Salwa Alsaleh Lina Alasfar ve Ahmed Farag Ali taradından yazılan makale, Einstein'in Genel Görelilik Kuramı'nın kendisini çürüttüğünü anlatarak başlıyor.

Makale, kara deliklerin merkezinin olay ufkunun ötesine uzanmadığı ve böylece birgün bilimsel olarak inceleme yapılabileceği sonucuna bağlayarak sona eriyor.

Makalede ''Tekillik yokluğu, evren bilimi ve kara delikleri araştırırken büyük önem gösteren evrenimizi tanımlayan doğa kanunlarındaki tutarsızlığın eksikliği anlamına geliyor'' ifadesi de yer alıyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak