Sterling, Şampiyonluk Bayramı'nda İlkay Gündoğan'ın elini öptü

Bizde adettir. Özel günlerde büyüklerin eli öpülür. Her ne kadar futbola Alman altyapısında başlamış ve Almanya Milli Takımı'nda oynayan bir futbolcu olsa da İlkay, Balıkesirli bir ailenin çocuğu. Yani adetlerimize sonuna kadar hakim ve bazı adetleri Manchester City'de de sempatik bir şekilde uyguluyor.

Sterling, Şampiyonluk Bayramı'nda İlkay Gündoğan'ın elini öptü

Galibiyet sevinci

Galibiyet sevinci

Manchester City'nin Tottenham'ı 3-1 yenerek şampiyonluğunu ilan ettiği maçta 23 yaşındaki Jamaika asıllı İngiliz futbolcu Raheem Sterling, 27 yaşındaki İlkay Gündoğan'ın elini öptü.
 

"Berhudar ol Sterling"

"Berhudar ol Sterling"

Bayramlarda büyüklerin elini öpme adeti, Manchester kentinin takımı Manchester City'e kadar yayıldı. Lig şampiyonluğunu ilan eden City, "Şampiyonluk Bayramı"nı kutlarken Sterling, İlkay'ın elini öperek berhudar olma yolunda önemli bir adım attı.

Her milletten her kültürden oyuncular bir arada

Her milletten her kültürden oyuncular bir arada

Profesyonel spor dallarında dünyanın her yerinden farklı kültürlere ait insanlar bir arada oynuyor. Adeta dünya çapında yapılan bir erasmusa benzeyen profesyonel sporlar, kültür alışverişi ve çok sesli iletişime olanak tanıyor.

Kültürler yayılıyor

Kültürler yayılıyor

İlkay'ın Sterling'e el öpme adetini öğretmesi, İzlanda Milli Takımı'nın balina çağırma ritüeli olan "hu'lama"yı tüm dünyaya öğretmesi, Brezilyalı oyuncuların samba dansını dünyanın her yerine yayması, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yapılan Dünya Kupası'ndan sonra vuvuzela satışlarının artması ve daha nice kültürel alışverişleri sayabiliriz.

İyi bayramlar City

İyi bayramlar City

İlkay, bu fotoğrafı resmi twitter hesabından Sterling'i de etiketleyerek "El öpenlerin çok olsun kardeşim" notuyla paylaştı. Eğer Sterling, bir Türk'le evlenip bu adetlerin yaşandığı bir ailenin mensubu olursa el öpenleri ancak o zaman çok olabilir.

İyi bayramlar Sterling, iyi bayramlar İlkay, iyi bayramlar Guardiola, iyi bayramlar Manchester City.

turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak