Su altında yaşayabilecek 'İnsan 2.0' nesli geliyor

Su altında yaşayabilecek 'İnsan 2.0' nesli geliyor

1.0, 2.0, 3.1, 5.6 gibi genellikle bilgisayar ya da akıllı telefon uygulamalarına indirilen uygulamaların sürümünü bildiren numaralar artık insanlar için de geçerli.

Bilim insanları, insan neslinin güncellenmiş hali olduğu söylenen İnsan 2.0'ın süper güçlerle donatılacağını belirtiyor.

Dünyanın en geniş ve derin araştırma, eğitim ve geliştirme havuzu olan Blue Abyss'te uzay operasyonları yöneticisi olarak görev yapan Simon Evetts, astronotların uzun uzay yolculuklarına nasıl adapte olabileceğini araştırıyor.

Araştırmaları yalnızca uzay temelli kalmayan Evetts ayrıca insanların Dünya'daki zorlu yaşam koşullarına nasıl adapte olabileceği ve hatta suda nasıl yaşayabileceği konusuna da el atmış durumda.

Portekiz başkenti Lizbon'da düzenlenen Ağ Zirvesi etkinliğinde konuşan Evetts ''Gelecekte okyanuslara taşınan toplumları mı göreceğiz? Eğer cevap evetse bu insanlar kendilerini nasıl optimize edecek?''sorusunu sordu ve şöyle devam etti:

''Yunusların ya da deniz aslanlarının su altında uzun süre nasıl kaldıklarını araştırabilir ve bu yöntemleri biz insanlar için uygulayabilir miyiz?''

Bu açıklamaların ardından Evetts'i dinleyen kişiler böyle bir durumda bu canlılara insan adı verilip verilemeyeceği konusunda tartışmaya başladı.

Evetts ise bu canlıların bildiğimiz şekilde olmasa da insan olarak adlandırılacağını söyledi ve bu insanlara İnsan 2.0 adı verileceğini belirtti.

İnsan 2.0 terimini ortaya atan Evetts'in bu çılgın projesi hayata geçerse karada ve suda yaşayan insanların iletişimi kopacak mı?

Su altında yaşayan İnsan 2.0, İnsan 1.0'la bir mücadele içerisine girer mi?

Dünya yüzeyinini yüzde 71'inin sularla çevrili olduğunu düşünürsek İnsan 2.0, İnsan 1.0'ın nüfusunu sollar mı?

Kafamda deli sorular...

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak