Suudi Arabistan'da 35 yıl aradan sonra ilk sinema salonu açılıyor

Son zamanlarda yaptığı reformlarla dikkatleri çeken muhafazakar krallık Suudi Arabistan'da 35 yıl önce kapatılan sinema salonları tekrar açılıyor. İlk sinema salonu 18 Nisan 2018'de hizmet vermeye başlayacak.

Suudi Arabistan'da 35 yıl aradan sonra ilk sinema salonu açılıyor

Suudi Arabistan'da son aylarda ciddi değişiklikler yaşanıyor. Kadınlara verilen yeni haklar ve veliaht prens Muhammed bin Selman'ın Ilımlı İslam'a geçeceğiz sözü ile başlayan değişim rüzgarları sinema salonları ile devam ediyor.

Ülkede sinema salonlar 1970'li yıllarda kapatılmıştı. Fakat 18 Nisan 2018'de tam 35 yıl aradan sonra ilk sinema salonu hizmet vermeye hazırlanıyor. ABD merkezli AMC Sinemaları ile yapılan anlaşmayla beraber Suudi Arabistan'da önümüzdeki 5 yıl içerisinde 40 civarı sinema salonu açılmaso öngörülüyor.

Muhammed bin Selman'ın reformları Suudi Arabistan'da neleri değiştiriyor?

İlginç bir gelişme ise sinema salonlarında kadın ve erkek ayrımının olmayacağı. Suudi Arabistan'nda vizyona girecek ilk film ise Marvel'in süper kahramanı Black Panther.

Aslına bakılırsa ülkede 1970'li yıllara kadar birkaç tane sinema salnu bulunuyordu. Fakat dönemin din adamları, Arap bölgesinde artan İslam etkisi sebebini gerekçe göstererek salonları kapattırdı.

2017 yılında Suudi Arabistan hükümeti, ekonomik ve sosyal reformlar kapsamında sinema salonu yasağının da kaldırılacağını duyurmuştu. 

Suudi Arabistan vatandaşlarının batı medyası ve kültürüne inanılmaz derecede ilgi duyduğu biliniyor. Sinema yasağına rağmen Hollywood yapımları ve popüler televizyon dizileri geniş kitleler tarafından izleniyor ve konuşuluyor.

Değişim rüzgarlarının estiği Suudi Arabistan'da neler oluyor?

AMC CEO'su Adam Aron, ülkedeki ilk sinema salonunun Kral Abdullah Finans Bölgesi'nde bulunan ve senfoni orkestra konser salonu olarak inşa edilen bir binanın içerisinde yer alacağını söyledi. İlk sinema salonunda 500 deri koltuk, orkestra, balkon ve mermer banyolar bulunacak. Aynı sinema salonu merkezinde bu yıl yaz ortasına doğru 3 salon daha hizmet vermeye başlayacak.

Suudi Arabistan'da 35 yıllık sinema yasağının kalkması neden tepki çekiyor?

32 milyonluk nüfusun çoğunluğunun 30 yaş altında olduğu Suudi Arabistan'da 2030 yılı itibariyle 350 sinema merkezinde 2500 salonun sinema severlere hizmet sunması planlanıyor. Bu sayede ülkedeki gişe hasılatının yıllık 1 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak