Tabutla gömülmek yerine uçurum kenarına asılmak ister miydiniz?

Filipinler'de 2000 bin yıllık bir gelenek, Igorot adlı kabile tarafından devam ettiriliyor. BBC Türkçe'de yer alan habere göre Sagada adlı köyde ölenlerin tabutları gömülmek yerine uçurum kenarına asılmış tabutlara yerleştiriliyor.

Tabutla gömülmek yerine uçurum kenarına asılmak ister miydiniz?

Ölmek için ideal

Ölmek için ideal

Filipinler'in başkenti Manila'dan 8.5 saat uzaklıkta olan köy, Cordillera Dağları'nın dibinde bulunuyor ve bir Luzon Adası'nda yer alıyor. 

Yani bol manzaralı, doğayla iç içe, ferah bir yer. Güzel bir yer ölmek için.

Tabutlar alın teri

Tabutlar alın teri

İnsanlar uçurum kenarına asılan tabutlarını ölmeden önce kendileri yapıyorlar ve üstüne isimlerini yazıyorlar. Asılı olan tabutların hemen yanında da asılı bir sandalye bulunuyor.

Ölen kişiler tabutlara koyulmadan önce bu sandalyede tütsülenerek olabildiğince geç çürümeleri sağlanıyor. Böylece ölen kişinin yakınları daha uzun süre ziyarette bulunabiliyor. Yani tamamen ilkel güdülerle yapılan bir defin ayini.

Amaç, atalarının ruhuna yakın olmak

Amaç, atalarının ruhuna yakın olmak

Ölenlerin tabutlarıyla beraber uçurum kenarına asıldığı bu sıra dışı törenin amacıysa ölen kişilerin atalarına yakın olmalarını sağlamak.

İnanış olarak ilkel olsalar da atalarına saygıda kusur etmeyen çok delikanlı bir kabileyle karşı karşıyayız.

Kabile aşama kaydediyor

Kabile aşama kaydediyor

Igorot Kabilesi, eskiden inanışları doğrultusunda ölen kişinin dünyaya nasıl geldiyse öyle gitmesi gerektiğini düşünürlermiş. Bu yüzden de tabut boylarını kısa tutarak ölen kişileri cenin pozisyonunda gömerlermiş.

Hatta sırf bunu yapabilmek için çok uzun olan kişilerin öldükten sonra kemiklerini bile kırarlarmış. Neyse ki zamanla kendilerini geliştirerek(!) bu uygulamadan vazgeçmişler ve tabutları büyük yapmaya başlamışlar. İlerleme var.

Sanki kulağa kötü gelmiyor gibi

Sanki kulağa kötü gelmiyor gibi

Yaşarken yeterince kasvetli ve kapalı alana maruz kalıyoruz. En azından ölünce yine toprak altında kapalı kalmaktansa uçurum kenarında manzaraya karşı sallanma fikri kulağa kötü gelmiyor sanki.

Fotoğraf: BBC Türkçe


turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak